Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dom Ludowy imienia Wincentego Witosa Wierzchosławice

Dom Ludowy imienia Wincentego Witosa Wierzchosławice

Dom ludowy, budynek w stylu dworkowym.

Wierzchosławice 696, 33-122 Wierzchosławice Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146797215
tel. +48 146575231
Zabytkowy budynek o charakterze dworkowym wybudowany został w 1924 roku w miejscowości Wierzchosławice, w okolicach Tarnowa z przeznaczeniem na placówkę kulturalno – oświatową Dom Ludowy. Powstał między innymi ze składek chłopskich i środków wypracowanych z organizacji festynów, zabaw i przedstawień, z inicjatywy i dzięki staraniom Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II Rzeczpospolitej i ikony ruchu ludowego w Polsce. Misją placówki było przede wszystkim kształtowanie świadomości społecznej oraz postaw patriotycznych i obywatelskich. Poprzez organizację wydarzeń kulturalnych miała wpływać na rozwój kulturalny lokalnej społeczności.

Dom powstał w latach 1921–1924 według projektu inżyniera Henryka Dudka, pracami murarskimi kierował Józef Nieć, a ciesielskimi Ignacy Wszołek. W budowę zaangażowali się prawie wszyscy mieszkańcy gminy. Tu urzędował wójt Wincenty Witos, organizowano wiece polityczne i zgromadzenia, obchodzono święta ludowe i państwowe. Działało Koło Młodzieży Wiejskiej i Teatr Ludowy kierowany przez miejscowego nauczyciela Adolfa Kalicińskiego niemalże o krajowej renomie, w którym aktorami byli chłopi. W latach międzywojennych mieściła się szkoła, straż pożarna, kasa zapomogowo – oszczędnościowa Stefczyka i biblioteka. Dom Ludowy stanowił centrum kulturalne Wierzchosławic.

Od 1933 roku działalność Domu Ludowego zanikała, w 1931 roku Wincenty Witos przestał pełnić funkcję wójta, w 1938 roku przed wejściem odsłonięto pomnik poległym podczas I wojny światowej. W latach okupacji hitlerowskiej w budynku kwaterowały wojska niemieckie i urzędował wyznaczony przez okupanta komisaryczny wójt gminy. Po wojnie działała w nim biblioteka, do 1977 roku również Urząd Gminy. W latach 1975 – 1992 Dom Ludowy nosił nazwę Gminny Ośrodek Kultury, w latach 1986 – 1993 przeprowadzono generalny remont. Aktualnie – po kolejnym remoncie ze środków europejskich w 2017 roku – mieści się w nim biblioteka gminna.

Od lat 90. XX wieku Dom Ludowy odwiedzali znani politycy, w 1998 roku premier Jerzy Buzek. Od początku XX wieku podejmowano wiele inicjatyw kulturalnych, odbywały się konkursy teatrzyków szkolnych, wernisaże malarskie, spotkania literackie, uruchomiono pracownie komputerową, organizowano plenerowe obchody Święta Karpia Wierzchosławickiego. W 2013 roku gościł tu Prezydenta RP Bronisław Komorowski.

To budynek w stylu modernistycznym z ceglanym parterem i drewnianym piętrem. Na parterze mieściła się sala zebrań i dwa pokoje, na piętrze gabinet wójta, kancelaria i kilka pokoi mieszkalnych. Na elewacji frontowej umieszczono tablice pamiątkowe poświęcone ważnym osobom i wydarzeniom z historii Wierzchosławic (ofiarom starć z policją podczas strajku chłopskiego w Wierzchosławicach w sierpniu 1936 roku; Marii z Kuzdrów Rzeźnik – małżonce znanego wierzchosławickiego działacza ludowego Kazimierza Rzeźnika i działaczce niepodległościowej zamordowanej w obozie zagłady Oświęcim-Brzezinka; mieszkańcom Wierzchosławic poległym w walce z hitlerowskim okupantem w latach 1939-1945; słynnym Dożynkom w Wierzchosławicach z udziałem laureata nagrody Nobla Władysława Stanisława Reymonta z sierpnia 1925 roku).


Powiązane treści