Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Jakuba Apostoła Myślenice

Kościół świętego Jakuba Apostoła Myślenice

W centralnej części zdjęcia drewniany ołtarz z niebieskimi elementami. W ołtarzu widnieją trzy postaci. Centralną postacią jest Maryja. Wszystkie elementy wystroju są z drewna: ławki, balustrada, stacje drogi krzyżowej oraz miejsce do czytania Pisma Świętego. Warto zwrócić uwagę, że nie ma posoborowego ołtarza, gdzie ksiądz zwrócony jest ku wiernym. Podłoga jest we wzór szachownicy. Na ścianach delikatne malowidła: po lewej ukrzyżowany Jezus, a po prawej Jezus Zmartwychwstały. Na stropie motywy roślinne.

ul. Niepodległości 52, 32-400 Myślenice Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 122721237
Kościół pochodzi z XV wieku, jednak na jego obecny wygląd wpłynęły liczne modernizacje, które przechodził na przestrzeni wieków. Znajduje się w najstarszej dzielnicy Myślenic, nazywanej Stradomiem.

Mimo przekształceń, jakim kościół na Stradomiu został poddany w ciągu minionych epok, świątynia stanowi jeden z przykładów architektury gotyckiej powiatu myślenickiego. Jako budowla jednonawowa zamknięta niewielkim, zakończonym trójbocznie prezbiterium oraz o ścianach i narożach wzmocnionych systemem przypór, prezentuje typowy dla epoki układ architektoniczny.W latach 1800–1810 w kościele mieścił się austriacki magazyn wojskowy, później przeznaczono go do rozbiórki i wystawiono na licytację. Kościół kupił mieszczanin Jan Tarczowski i po renowacji, w 1815 roku oddał władzom miejskim. Nadano mu wtedy wezwanie świętego Jakuba Apostoła. Wyposażenie wnętrza kościoła reprezentuje głównie barok oraz późniejsze XIX wieczne. Z XVII wieku pochodzą barokowe ławy i krucyfiksy. W prezbiterium znajduje się kapliczka z freskiem Głowy Chrystusa z XVII wieku. Eklektyczny ołtarz główny z końca XIX wieku zawiera elementy neoromańskie i obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pędzla Jana Jerzyczki z 1814 roku. Rozciągający się obok cmentarz założono na początku XIX wieku. Znajdują się tu mogiły zasłużonych obywateli miasta, legionistów Piłsudskiego oraz kwatera żołnierzy polskich poległych w walkach z Niemcami podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Do północnej nawy kościoła przylega grób Nieznanego Żołnierza z 1925 roku, do którego dodano płytę upamiętniającą 120 mieszkańców Myślenic – ofiary niemieckiego terroru czasów okupacji 1939–1945.


Powiązane treści