Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Białka Tatrzańska

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Białka Tatrzańska

Na wprost drewniany kościół widziany lekko z góry, z ukosa. Od przodu niski, zadaszony przedsionek, za nim wysoka, kwadratowa wieża, z pochyłymi ścianami i dachem zwieńczonym u góry krzyżem. Dalej szersza i niższa nawa z węższym prezbiterium. Dachy pokryte gontem. Na dachu nawy wieżyczka. Obok świątyni po prawej kilka nagrobków. Na około kilka drzew. W tle dachy budynków i wzgórze. Niebo z kłębiastymi chmurami. i drzew.

ul. Środkowa 183, 34-405 Białka Tatrzańska Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182654177
tel. +48 606291481
Drewniany kościół z około 1700 roku wzniesiono w miejscu wcześniejszego z pierwszej połowy XVII wieku. Warto do niego wejść, by obejrzeć liczne rzeźby, między innymi wykonane przez ludowych artystów.

W 1635 roku pierwszy, drewniany kościół zbudował pleban Szymon Sylezjusz z fundacji kanclerza wielkiego koronnego Tomasza Zamojskiego, a konsekrował sufragan krakowski Stanisław Szembek. W 1637 roku król Władysław IV nadał Wojciechowi Nowobilskiemu sołtystwo wsi i powołał filię parafii w Ostrowsku. Pierwszy kościół spłonął około 1700 roku lub nawet w 1723 roku. Na jego miejscu z inicjatywy księdza proboszcza Marcina Drużbackiego, nową świątynię zbudowali około 1700 roku miejscowi cieśle. Konsekrowano ją w 1765 roku. W pobliżu, w 1921 roku z inicjatywy księdza Jana Madeja, stanął kościół murowany, a świątynia drewniana przestała pełnić funkcję kościoła parafialnego.

To kościół drewniany składający się z nawy głównej, trójbocznie zamkniętego prezbiterium i słupowej wieży o pochyłych ścianach. Świątynia jest oszalowana deskami, kryje ją wielopołaciowy, gontowy dach, wieżę przykrywa dach namiotowy. Przylega do niej murowana zakrystia. Wewnątrz zachowały się pozostałości polichromii figuralnej z połowy XIX wieku. Uwagę zwracają liczne rzeźby na stropie i ścianach, w tym rzeźby czterech aniołków dzieła ludowego artysty Wojciecha Kułacha Wawrzeńcoka z Gliczarowa. Godne uwagi są też polichromowane ołtarze, główny rokokowo-klasycystyczny z około 1780 roku, prawy barokowy oraz wczesnobarokowy z lewej strony, będący jednym z cenniejszych ruchomych zabytków Podhala. Wyposażenie głównie późnobarokowe i rokokowe to: ambona z 1780 roku, stacje drogi krzyżowej z XIX wieku, rzeźby, figury i feretrony.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści