Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Marcina Marcyporęba

Kościół świętego Marcina Marcyporęba

Kamienna brama z daszkiem z czerwonej dachówki w ogrodzeniu z kamienia i drewna. Po bokach choinki i wysokie drzewa bez liści. Za bramą na wprost drewniany, ciemny kościół od strony prezbiterium. Na ścianie kościoła obraz Jezusa Miłosiernego. Dach pokryty blachą, widoczne dwie wieżyczki. Niebo zachmurzone.

pl. Św. Jana Pawła II 6, 34-114 Marcyporęba Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 338792116
Kościół świętego Marcina w Marcyporębie zaliczany jest do gotyckich kościołów drewnianych ze względu na styl nawiązujący do gotyku. Wykonany z modrzewia, jest ważnym obiektem na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Najcenniejszymi zabytkami kościoła są: gotycki krucyfiks, kamienna, renesansowa chrzcielnica oraz późnobarokowe organy.

Kościół od początku swego istnienia otulony był drzewami, głównie lipami, które chroniły go od wiatru i deszczu. Został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku jako czwarty na tym samym miejscu. Pierwotnie był bezwieżowy, wieżę dostawiono trochę później w latach 1976–1980.

 Dach nad nawą dla wiernych i prezbiterium dla duchownych jest dwuspadowy z barokową wieżyczką na najmniejszy kościelny dzwon.

W środku zachowały się dwa cenne portale, w tym manierystyczny, bogato zdobiony. Nad przedsionkiem kościoła i prezbiterium znajdują się stropy kasetonowe z lat 70. XX wieku. Ściany pokrywa polichromia z XIX i XX wieku. Sceny z Ewangelii uzupełnione są motywami roślinnymi. W 1939 roku polichromię wykonał Marian Giebułtowski, oświęcimski artysta malarz, powinowaty Jana Matejki. Później została ona przykryta nową podczas generalnego remontu kościoła w latach 1979–1982.
Typowo gotyckie rozwiązania architektoniczne to trójboczne zamknięcie prezbiterium, półkoliste zakończenie okien i drzwi, półkolisty wystrój tęczy. Na belce tęczowej widnieją rzeźby Grupy Ukrzyżowania z gotyckim krucyfiksem z XV wieku. Pochodzi on z wcześniejszego kościoła.
Ołtarz główny w kościele w Marcyporębie wraz z dekoracją rzeźbiarską wykonał prawdopodobnie anonimowy pracownik Antoniego Gegenbaura w drugiej połowie XVIII wieku. W ołtarzu umieszczono siedemnastowieczny obraz przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej.

Co ciekawe, wizerunek Maryi znajduje się w każdym z ołtarzy!

Po zachodniej stronie kościoła znajduje się interesujący grobowiec rodziny Baumów, właścicieli pobliskiej Kopytówki. Obok świątyni stoi klasycystyczna dzwonnica z 1831 roku.
Z parafią związany jest obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Ma ciekawą historię: pierwotnie znajdował się w dworze w miejscowości Kopytówka, należącej do parafii Marcyporęba. Kiedy w 1641 roku na wizerunku Matki Bożej dostrzeżono łzy, postanowiono cudowny obraz przekazać do kościoła świętego Marcina. Jak podaje legenda, kiedy pielgrzymi wyruszyli z obrazem, napotkali na tak gęstą mgłę, że zgubili drogę i zamiast dotrzeć do Marcyporęby, znaleźli się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Gdy mgła cudownie opadła, postanowili obraz ten przekazać do tamtejszego klasztoru Ojców Bernardynów.


Powiązane treści