Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik Zakopane Olcza
os. Piszczory 13, 34-502 Zakopane
Region turystyczny: Tatry i Podhale
Mimo, że budowa kościoła na Olczy była planowana już w 1913 roku, dopiero w 1976 roku udało się rozpocząć realizację projektu, co było zasługą proboszcza księdza Jana Kowalika. Nową świątynię konsekrowano 30 lipca 1988 roku.
Koncepcja bryły kościoła jest bardzo charakterystyczna, ponieważ dach składa się z pięciu segmentów nierównej wysokości, które z jednej strony korespondują ze stylem stromych dachów góralskich, z drugiej natomiast nawiązują kształtem do stromych szczytów górskich, zwłaszcza patrząc na budowlę z perspektywy bocznej.
Świątynia dzieli się na kościół dolny, przeznaczony dla życia społecznego parafii i górny, gdzie odprawia się liturgię. Kościół górny może pomieścić 1500 wiernych. Do wnętrza kościoła wprowadzają wiernych stylowe dębowe drzwi, wykonane przez Stanisława Walkosza Jambora. Po prawej stronie kruchty zwracają uwagę oryginalne, stuletnie odrzwia góralskie, stanowiące tło dla piety rzeźbionej przez Zygmunta Piekacza i Wojciecha Obrochtę. Po przeciwnej stronie wmurowany jest kamień węgielny i akt erekcyjny.
Wnętrze świątyni jest przestronne, a dominujące w przestrzeni są witraże nawiązujące do wydarzeń z historii Polski. Pierwszy segment kościoła tworzy prezbiterium ze stallami. Tylna ściana z drewna modrzewiowego zawiera stylizowane drzwi góralskie, które po otwarciu umożliwiają obejście ołtarza dookoła. Nad nimi usytuowano płaskorzeźby, przedstawiające sześć tajemnic różańcowych z części chwalebnej i radosnej, autorstwa Zygmunta Piekacza. Przed modrzewiową tylną ścianą znajduje się betonowy słup, pokryty płytami z kamienia sławniowieckiego, w który wmontowano tabernakulum. Zdobiąca je, odlana w brązie płaskorzeźba, zaprojektowana przez krakowskiego plastyka Karola Badynę, przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Jest on również autorem chrzcielnicy oraz krzyża ołtarzowego. Soborowy ołtarz, wyłożony jest płytami z marmuru i płytami sławniowieckimi. Okno w prezbiterium zdobi witraż zaprojektowany przez Tadeusza Brzozowskiego, jedno z ostatnich dzieł tego artysty. Na tle witraża widnieje wykonana przez Michała Gąsienicę Szostaka figura patronki kościoła Matki Bożej Cudownego Medalika. Projektantem pozostałych witraży jest Maciej Kauczyński.