Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie

Widok z lotu ptaka na otulone mgłą torfowiska, w dole widać pola z rzędami upraw, dalej obszar zarośnięty drzewami i w oddali góry oświecone zachodzącym słońcem. Nad nimi bezchmurne niebo.

Czarny Dunajec Region turystyczny: Tatry i Podhale

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie są jednym z największych w Polsce kompleksów torfowisk, unikalnych w skali Europy. Ze względu na ich wyjątkowe walory przyrodnicze zostały włączone do obszaru ochronnego Natura 2000.

Tu możesz poznać życie na bagnach, zobaczyć zwykle niedostępny świat, który chroni swoich tajemnic. Torfowiska Orawsko-Nowotarskie znajdują się na południowy-zachód od Nowego Targu, na terenie gmin Nowy Targ, Czarny Dunajec i Jabłonka. Są otoczone malowniczym krajobrazem górskimi – Tatrami, Beskidami, w tym Gorcami i w niedalekim sąsiedztwie – Pieninami. Dobrym miejscem wypadowym na teren torfowiska jest Czarny Dunajec i okoliczne wsie. Na terenie tym zlokalizowane są dwa odcinki ścieżek pieszo-rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, które są kolejnymi fragmentami historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku rowerowego wokół Tatr. Wzdłuż ścieżki ustawiono tablice edukacyjne, które informują o walorach przyrodniczych tego rejonu. Ścieżki umożliwiają podróżowanie po unikalnym obszarze oraz zapoznanie ze strukturą torfowiska i procesu naturalnego odnowienia jego struktury. Ścieżka rowerowa łączy multimedialną ekspozycję torfowisk w Chochołowie z obszarem Torfowisk Orawsko-Nowotarskich oraz umożliwia rowerzystom bezpośrednie dotarcie do Chochołowa. Warto się wybrać w to miejsce, by obejrzeć nietypową przyrodę bagienną: mchy torfowe, sosnę błotną, a także bardzo rzadki gatunki, jak ważka zwana łątką turzycową, cietrzewie i orliki krzykliwe. Żyją tu dziki, rysie, wilki, czasami widywano nawet niedźwiedzia.


Powiązane treści