Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Centrum Ochrony i Promocji Torfowisk Chochołów

Centrum Ochrony i Promocji Torfowisk Chochołów

Obszar torfowiska w promieniach zachodzącego słońca. Widać rosnące trawy, niską roślinność i dalej choinki i drzewa, między innymi brzozy. Nad nimi niebo z kilkoma chmurami.

Chochołów 40, 34-513 Chochołów Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182657812
tel. +48 501101161
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Te największe i najlepiej zachowane torfowiska w Europie znajdują się na pograniczu polsko-słowackim, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. W Centrum Ochrony i Promocji Torfowisk, które mieści się w drewnianym budynku, pochodzącym z początków XX wieku, poznacie historię i mechanizmy powstawania takich przyrodniczych perełek.

W multimedialnym Centrum Ochrony i Promocji Torfowisk tradycyjna, drewniana architektura łączy się z nowoczesnymi interaktywnymi stanowiskami. Wystawa w chochołowskim muzeum składa się z szeregu multimedialnych stanowisk, przybliżających mechanizm funkcjonowania tego niezwykłego siedliska. Zwiedzanie zaczyna się od mapy, która ukazuje umiejscowienie kompleksu torfowisk na polsko-słowackim pograniczu, występowanie najbardziej zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz typów siedlisk przyrodniczych objętych ochroną. Dalej można dowiedzieć się, jak wygląda i czym jest torf oraz jakie są jego zastosowania, poznać historię torfowisk ukazaną na animacji, zobaczyć ile wody chłonie torf i poznać jego rolę w środowisku. W muzeum znajdują się również dwa stanowiska ukazujące przekrój profilu torfowego.

Informacji na temat typowych dla torfowisk roślin udziela interaktywna zielarka w stroju ludowym, której opowieści okraszone są legendami i opowieściami z regionu. Na miejscu można obejrzeć film dokumentalny „Opowieść o cietrzewiach”, omawiający charakterystykę i zwyczaje tego wyjątkowego gatunku ptaków na tle malowniczych ujęć fauny, flory i pejzaży torfowisk. Uzupełnieniem wystawy są dwa multimedialne stanowiska z quizami. Pierwsze z nich skupia się na informacjach dotyczących kompleksu torfowisk, ich ochrony i charakterystyki. Drugie sprawdza umiejętność rozpoznawania próbek widocznych pod interaktywnym mikroskopem. Oba stanowiska oferują punktowaną zabawę na czas, co pozwala porównywać swoją wiedzę z innymi zwiedzającymi muzeum. Wizyta w Muzeum Torfowisk w Chochołowie zajmuje do 60 minut. Całość wystawy prezentowana jest w trzech językach: polskim, angielskim i słowackim. Wizyta w muzeum stanowi idealny wstęp przed odwiedzeniem torfowisk „na żywo”, gdzie czekają kolejne wrażenia oraz niezwykłe miejsca. Przez torfowiska wiedzie wiele tras pieszych, rowerowych, ścieżek edukacyjnych. Dodatkową atrakcją może być przejazd odrestaurowanym ponad stuletnim wagonikiem kolejki wąskotorowej w Zakładzie Produkcji Torfowej lub zwiedzanie torfowiska z profesjonalnym przewodnikiem.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloDunajec znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.


Powiązane treści