Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zespół budownictwa ludowego Chochołów

Zespół budownictwa ludowego Chochołów

Ulica, za nią chodnik, za którym stoją rzędem wzdłuż chodnika drewniane z beli domy z gontowymi dachami i małymi oknami, ściśle ustawione szczytami do drogi. Przy drugim drewniane ogrodzenie, za którym rosną wysokie tuje.

34-513 Chochołów Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182613540
Ta pięknie położona, jedna z najbardziej malowniczych wsi na Skalnym Podhalu, słynie z doskonale zachowanej drewnianej zabudowy z przełomu XVIII i XIX wieku.

We wsi położonej w dolinie Czarnego Dunajca góralskie chałupy stoją na brzegu potoku, wzdłuż drogi z Zakopanego do Czarnego Dunajca. O bezcennej wartości historycznej Chochołowa stanowi charakterystyczna podhalańska zabudowa wsi typu ulicówki, w której chałupy ustawione są ciasno szczytami do drogi. Są to domy zbudowane na rzucie prostokąta w stylu podhalańskim, konstrukcji zrębowej, kryte gontowymi dachami półszczytowymi zdobionymi „słoneckiem” i „pazdurem”. Na Wielkanoc i Boże Ciało miejscowe gaździny szorują wodą z mydłem ściany chałup z szerokich drewnianych płazów, co nadaje balom charakterystyczny jasny kolor. Jedną z najpiękniejszych jest chałupa z Jednej Jedli numer 24, której frontową ścianę postawiono pod koniec XIX wieku z jednego, ogromnego jodłowego pnia. W Chałupie Bafiów, wzniesionej w 1798 roku i przebudowanej w 1889 roku, działa Muzeum Powstania Chochołowskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycję poświęconą powstaniu z 1846 roku urządzono we wnętrzu góralskiej chaty, w izbie czarnej zgromadzono sprzęty codziennego użytku, a w izbie białej przedmioty odświętne. W 2018 roku w drewnianym budynku z przełomu XVIII i XIX wieku otwarto Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego – Muzeum Torfowisk z interaktywną ekspozycją pokazującą powstawanie, znaczenie, wykorzystanie oraz florę i faunę torfowisk. W okolicy warto zobaczyć: kościół w Witowie z XX wieku i drewniane domy w Czarnym Dunajcu z XIX wieku.


Powiązane treści