Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Powstania Chochołowskiego Chochołów

Muzeum Powstania Chochołowskiego Chochołów

Na wprost za ulicą z pasami - przejściem dla pieszych i za chodnikiem stoi drewniany góralski dom w ogrodzeniu z drewnianych sztachet. Z grubych bali, z dachem dwuspadowym pokrytym gontem. Od lewej nieduże okno, dalej zadaszony mały ganek wsparty na dwóch słupach. Obok drzwi siedzi mężczyzna. Dalej w prawo dwa okna, pomiędzy nimi figurka. Po prawej małe okno. W tle widać ulicę i fragment budynku. Po lewej fragment dachu pokrytego blachą i ściana budynku. Niebo prawie bezchmurne.

Chochołów 75, 34-513 Chochołów Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182015205
Chochołów ma swoje miejsce w historii Polski. O zbrojnym wystąpieniu przeciwko Austrii 22 lutego 1846 roku opowiada ekspozycja w chałupie Bafiów. Zagroda należała kiedyś do bogatego gospodarza, Jana Bafii.

Podhalańska wieś Chochołów ma bogatą, sięgającą początków XVI wieku historię. Sławę na Podhalu przyniosło wsi powstanie chochołowskie 1846 roku, krótko trwające zbrojne wystąpienie przeciwko Austrii w czasie poprzedzającej Wiosnę Ludów rewolucji krakowskiej. Ekspozycja w Muzeum Powstania Chochołowskiego przypomina ów znaczący w dziejach Chochołowa epizod 1846 roku, zwany „poruseństwem” chochołowskim. W urządzeniu wnętrza starano się połączyć dzieje powstania z ekspozycją etnograficzną, uzmysławiającą, jak w połowie XIX wieku żyła rodzina góralska. W izbie „czarnej”, gdzie toczyło się życie codzienne rodziny, są sprzęty niezbędne do wykonywania prac gospodarskich. Izba „biała”, zwana „paradną”, ma inny charakter; używana od święta jest jasna, wyposażona w zdobione sprzęty, obrazy na szkle, ceramikę – słowem przedmioty świadczące o zamożności gospodarzy. We wszystkich wnętrzach zabytkowego domu rozmieszczono plansze składające się na część historyczną wystawy. Teksty, podobizny dokumentów i ryciny ukazują dawne tradycje wsi królewskiej Chochołów. Swoje miejsce na wystawie ma również postać Seweryna Goszczyńskiego, poety, spiskowca związanego z rodziną Tetmajerów z Łopusznej.


Powiązane treści