Góra Wdżar
Kluszkowce
Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy, Pieniny i Spisz
Góra Wdżar jest nietypowa, ze względu na obecność andezytu, który nie występuje ani w Pieninach ani w Gorcach. Dlatego przynależność góry do jednego z tych pasm jest sporna. Budowa góry to osady fliszowe poprzecinane andezytowymi intruzjami magmowymi.
Ze względu na andezytowe bogactwo niegdyś działały tu trzy kamieniołomy: Lisi Łom, Snozka i Tylka. Ta skała wulkaniczna posłużyła między innymi do budowy drogi Czorsztyn - przełęcz Snozka. Dziś prowadzi przez nie ścieżka dydaktyczna, dzięki której można dowiedzieć się o historii góry, kamieniołomów, a także przyrodzie. Ciekawostką jest obecność paproci rozrzutki brunatnej, gdyż rośnie ona tylko na podłożu andezytowym. Po drodze można urządzić piknik w wiatach i korzystać z otaczającej natury. Ze szczyut można zobaczyć Kluszkowce, Jezioro Czorsztyńskie z zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, Tatry, Pieniny i Gorce. Na tych, którzy lubią fizyczne zagadki, czeka miejsce, gdzie kompas igłowy pokazuje anomalie magnetyczne. Góra Wdżar to także teren idealny do wspinania (trzeba mieć zgodę właścicieli kamieniołomu), a także miejsce startowe paralotniarzy. Latem na stokach Góry Wdżar można korzystać z rowerowych tras zjazdowych, natomiast zimą z ośrodka narciarskiego Czorsztyn-ski Kluszkowice.
Zaskakującym odkryciem na szczycie jest smok gorczański. Rzeźba związana jest z legendą o skrzydlatej bestii, która pojawiła się nad miastem, które niegdyś mieściło się na szczycie góry Wdżar. Za grzechy mieszkańców zostało ukarane ogniem piekielnym, z którego wynurzyła się bestia i zostawiła w miejscu pogorzeliska wielkie jajo, z którego chciał się wydobyć smok.