Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Laskowa

Dwór Laskowa

Widok z góry na kwadratowy, prosty, parterowy dwór w jasnym kolorze z wysokim dachem krytym gontem. Wokół dworu dużo zieleni, drzewa, z tyłu widoczne wzniesienia.

ul. Laskowa 1, 34-602 Laskowa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

Dwór w Laskowej jest cennym przykładem drewnianej, barokowej budowli rezydencyjnej. Wznieśli go w 1677 roku ówcześni właściciele wsi – rodzina Laskowskich. Reprezentuje styl barokowy.

W 1688 roku majątek sprzedano biskupowi Janowi Małachowskiemu. Pod nowymi rządami dwór stał się siedzibą zgromadzenia księży misjonarzy, którzy urządzili tutaj siedzibę administracji swoich dóbr, a dawny salon zaadaptowali na kaplicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Kolejnymi właścicielami dworu byli Skrzyńscy i Żochowscy herbu Brodzic, a od 1929 roku Zygmunt Michałowski herbu Jasieńczyk z Dąbia koło Szczyrzyca. Po II wojnie światowej dwór i folwark został przejęty przez Państwowy Fundusz Ziemski, mieścił się w nim urząd gminy, a potem schronisko młodzieżowe.  Od 1992 roku dwór należy do Eugenii i Antoniego Michałowskich, którzy wyremontowali zniszczony budynek.

Parterowy dwór, częściowo podpiwniczony, wzniesiony został w konstrukcji zrębowej, a jego ściany otynkowano i pobielono. Dwór nakryty został gontowym, wysokim, łamanym dachem polskim w typie krakowskim. Okap dachu wsparty jest na rysiach i podrysiach, wystających przed lico otynkowanej ściany. Wnętrza dworu przykryte są sklepieniem kolebkowym z lunetami w piwnicy oraz stropami belkowymi z podsufitkami w pomieszczeniach na parterze. Warto zwrócić uwagę na strop nad dawną kaplicą, który podzielony jest dekoracją stiukową, a pola stropu wypełnione są polichromią o motywach figuralnych, roślinnych, geometrycznych.

Dwór w Laskowej znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści