Facebook link

Dwór Wielogłowy - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dwór Wielogłowy

Dwór Wielogłowy

Widok na modrzewiowy dworek z zewnątrz
Wielogłowy 1, 33-311 Wielogłowy Region turystyczny: Pogórza
We wsi położonej na brzegu Dunajca w Beskidzie Niskim, w XVI lub XVII wieku Wielogłowscy wznieśli dwór w stylu polskim, który od lat 50. XX wieku użytkowały siostry karmelitanki.

W XIX wieku dwór należał do Lanckorońskich. Przed II wojną światową jego właścicielami byli Maria i Gustaw Stuberowie, nie wywłaszczeni po wojnie. W 1958 roku Maria Stuber przekazała dwór Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które we dworze urządziły dom zakonny i kaplicę z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i figurą Dzieciątka Jezus. Siostry służyły jako organistka, zakrystianka i katechetka oraz pracowały wśród chorych i ubogich, do 1974 roku opiekowały się też ostatnią właścicielką dworu. W latach 2000–2005 wybudowano nowy dom zakonny, a dwór przeszedł w prywatne ręce i stoi nieużytkowany.

Jest to parterowy, modrzewiowy dwór konstrukcji zrębowej, wzniesiony na rzucie prostokąta z szerokim frontem. Dawniej jego ściany były otynkowane i pomalowane, dziś są bez tynków. Dach polski łamany pobity gontem zmieniono na blaszany. Prawdopodobnie dwór miał cztery narożne alkierze, z których przetrwały dwa nakryte daszkami namiotowymi z uskokami. Później dobudowano dwa ganki, w tym obszerny ganek-werandę od frontu, i podbudówkę.

W przebudowanym wnętrzu zachowały się ślady klasycystycznej polichromii odsłonięte podczas prac malarskich.

Przed dworkiem stoi kamienna figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia przywieziona z Piekar Śląskich w 1962 roku. W pobliżu zachowały się częściowo przebudowane, murowane czworaki dworskie z XIX wieku. Nie zachował się park dworski.