Facebook link

Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów pod szczytem Okrąglicy - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów pod szczytem Okrąglicy

Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów pod szczytem Okrąglicy

Duży drewniany szałac, sięgający ziemi. Pod nim widoczny kamienny ołtarz.
Kaplica znajduje się w Beskidzie Żywieckim pod szczytem Okrąglicy o wysokości 1239 metrów n.p.m., tuż przy czerwonym szlaku z Hali Krupowej, niedaleko schroniska i szlaku ostatniej górskiej wycieczki kardynała Karola Wojtyły przed wyborem na papieża.

Historia kaplicy sięga lat 60. XX wieku. Do jej powstania przyczynił się ksiądz kanonik Józef Długopolski, proboszcz Sidziny w latach 1966–1971. Należąca do niego mała bacówka na Hali Krupowej była schroniskiem i miejscem wypoczynku dla turystów i baców, a z czasem dla mieszkańców okolicy stała się kaplicą. Spaloną w 1968 roku, mimo wielu trudności organizacyjnych i finansowych odbudowano w 1987 roku, według projektu Jacka Jemielity. W 1989 roku poświęcił ją ksiądz biskup Jan Szkodoń.

To pięknie wkomponowana w las kaplica w formie drewnianego szałasu pasterskiego z widokiem na góry, od niedawna oszpeconego masztem stacji przekaźnikowej. W jej wnętrzu znajdują się epitafia upamiętniające zmarłych ludzi gór, 14 płaskorzeźbionych stacji Męki Pańskiej wykonanych przez kilku artystów, kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej, figura Ukrzyżowania oraz symbol Jubileuszu Roku 2000 i replika Krajoznawczej Odznaki, dzieła Andrzeja Marii Witkowskiego. Piaskowcowy ołtarz z płaskorzeźbami ewangelistów, autorstwa Jana Stokłosy, oraz kilka kamiennych elementów przeniesiono z kaplicy świętego Marcina w Bystrej Podhalańskiej. Zdzisław Słonina wykonał rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem Opiekunki Turystów i repliki drewnianych odznak PTTK i GOPR, zamontowanych na belce szczytowej.

Kaplica jest miejscem spotkań i modlitwy turystów. Letni sezon turystyczny kończy msza odprawiana w niej w pierwszą niedzielę października o godzinie 12.00, gdy na Hali Krupowej odbywa się Zlot Turystów Górskich. W kaplicy msze odprawiają też księża wędrujący Szlakiem Papieskim lub prowadzący grupy.