Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Drewniana zabudowa Krynica-Zdrój

Drewniana zabudowa Krynica-Zdrój

Duży, ciemny, drewniany budynek trzykondygnacyjny z poddaszem, z wieżyczką na rogu z balkonami i jaskółkami na poddaszu. Okna prostokątne. Dach pokryty blachą. Po lewej stornie rośnie duże drzewo i żywopłot. Budynek stoi przy rzece, w tle widać rosnące drzewa.

33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Krynica-Zdrój ma szwajcarski szyk i niepowtarzalny architektoniczny klimat. Drewniana zabudowa z misternymi zdobieniami, to jedna z niewątpliwych atrakcji tej perły polskich uzdrowisk. Najstarsze wille mają ponad 150 lat!

Najpiękniejsze, bogato rzeźbione drewniane domy Krynicy-Zdroju wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku w związku z napływem ogromnej rzeszy kuracjuszy. Okazałe wille, nawiązują do architektury uzdrowisk alpejskich, mają zazwyczaj obszerne frontowe ganki wsparte na słupach i jeden lub dwa poziomy balkonów. Elewacje urozmaicają wykusze, wieżyczki i werandy. Sporo ciekawych domów zachowało się przy Bulwarach Dietla. Zobaczymy tu między innymi willę Biała Róża, jedną z najstarszych, zbudowaną w 1856 roku. Znajduje się w niej kawiarnia „Maleńka" i restauracja „Krynicka". Willa Biały Orzeł została wybudowana około 1857 roku według projektu Bronisława Babela. W willi Kosynier od 1959 roku mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna imienia Fryderyka Chopina. Willa Węgierska Korona (około roku 1880) prezentuje styl szwajcarski, a w jej wnętrzach mieszczą się lokale gastronomiczne. Pensjonat Wisła pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Do dziś zachował swój pierwotny wygląd i konstrukcję. Zatrzymywali się tutaj Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gabriela Zapolska i Tadeusz Boy Żeleński. Willa Witoldówka z 1888 roku mieściła niegdyś słynny Zakład Dietetyczny doktora Bolesława Skórczewskiego. Leczył on choroby układu pokarmowego, serca, otyłość i cukrzycę. Po kilku pożarach Witoldówka musiała być przebudowana i teraz pod drewnianym szalunkiem jest murowana, a więc zabezpieczona przed ogniem. W pięknej willi Romanówka mieści się Muzeum Nikifora. Można tu podziwiać obrazy genialnego i znanego na całym świecie malarza prymitywisty – Epifaniusza Drowniaka, znanego jako Nikifor Krynicki. Ta willa aż do 1990 roku znajdowała się w innym miejscu, ale została rozebrana i po remoncie konserwatorskim odtworzona w centrum miasta, właśnie przy Bulwarach Dietla. W parku Słotwińskim można zobaczyć najstarszy obiekt zdrojowy kurortu – drewnianą pijalnię Słotwinka z 1806 roku. Tuż obok znajduje się restauracja Koncertowa, której historia sięga 1870 roku. Nową atrakcją jest otwarta w 2019 roku Tężnia Solankowa. Na uwagę zasługuje Pijalnia Jan z drugiej połowy XIX wieku, to zabytkowy obiekt zbudowany z modrzewia. Pijalnia obecnie jest w doskonałym stanie po przeprowadzonych pracach remontowych w latach 2018/2019, dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

 


Powiązane treści