Facebook link

Mała Kalwaria Tokarnia - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Mała Kalwaria Tokarnia

Mała Kalwaria Tokarnia

 Mała Kalwaria,Tokarnia
Zbocze Urbaniej Góry, 32-436 Tokarnia Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 122747040
Na pograniczu Beskidu Makowskiego i Wyspowego, na północnym zboczu Urbaniej Góry w Tokarni znajduje się tak zwana Mała Kalwaria. Jest to zespół kilkunastu rzeźb plenerowych, dzieło ludowego artysty Józefa Wrony.

Józef Wrona rozpoczął swoje dzieło na stoku Urbaniej Góry w 1982 roku. Nad wąwozem biegnącym w górę od rodzinnego domu umieścił w naturalnej grocie pierwszą wyrzeźbioną przez siebie figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Była to drewniana rzeźba polichromowana. Z biegiem lat jednak uległa, pod wpływem wilgoci spróchnieniu. Józef Wrona wykonał kopię tamtej figury, lecz tym razem w kamieniu. Obok źródełka wypływającego spod groty została postawiona ławeczka i obok kubek zimnej wody dla strudzonego wędrowca, wspinającego się pod stromą górę.
Z biegiem lat powstał szlak 13 rzeźb oraz droga krzyżowa prowadząca na szczyt Urbaniej Góry, tworząc Małą Kalwarie. Dzieła Józefa Wrony idealnie komponują się z otaczająca je przyrodą, co dodaje miejscu wyjątkowej urody. Rzeźby powstawały w latach 1982 – 2003. Patronem Kalwarii jest święty Franciszek z Asyżu.