Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia Jordanów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia Jordanów

Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia Jordanów

Widok na kościół od strony prezbiterium. Prowadzą do niego schody po skarpie.
ul. Kolejowa 8, 34-240 Jordanów Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 182675538
Czczony w Jordanowie wizerunek Pani Jordanowskiej znajduje się w neogotyckim kościele Przenajświętszej Trójcy.

Ma miejscu drewnianego kościoła z lat 1576–1579,  w latach 1908–1913 wzniesiono neogotycką świątynię według projektu architekta Jana Sas–Zubrzyckiego. Nad nawą główną ceglanego kościoła postawionego na kamiennym cokole, znajduje się sygnaturka z wieżyczkami. W wieży wiszą trzy dzwony. Na szczycie znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej. W 1972 roku kościół konsekrował kardynała Karol Wojtyła.

We wnętrzu znajdują się  obrazy i rzeźby, najstarsze z XVI wieku przeniesione z nieistniejącego, drewnianego kościoła. Na ścianach wiszą też obrazy z XVII-XVIII wieku.

W transepcie znajduje się rokokowy ołtarz boczny z XVIII wieku z cudownym obrazem, kopią Matki Bożej Częstochowskiej. Namalowano go w 1618 roku na płótnie naklejonym na deskę. Obraz od początku był otoczony czcią, czym świadczą informacje mówiące o umieszczonych na nim w XVII wieku srebrnych diademach i koronach w XVIII wieku. W 1967 roku usunięto młodsze warstwy malarskie i przywrócono wizerunkowi pierwotny wygląd. 1994 roku obraz koronowano, a świątynia zyskała status sanktuarium maryjnego, W 2010 wizerunek otrzymał korony papieskie pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI.

Odpusty ustanowiono na pierwszą niedzielę po uroczystości Zesłania Ducha Świętego (święto Trójcy Przenajświętszej) i 7 października (uroczystość Matki Bożej Różańcowej).