Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Nikifora Krynica-Zdrój

Muzeum Nikifora Krynica-Zdrój

Duża drewniana willa w stylu szwajcarskim, w kolorze niebieskim, z ceglastym dachem pokrytym blachą z dużą jaskółką po środku i mniejszymi po bokach. Od frontu podcień i taras na piętrze z ozdobnymi balustradami. Na górnej balustradzie napis ROMANÓWKA. Budynek postawiony na kamiennej podmurówce, prowadzą do niego betonowe schody, po których wchodzą ludzie - kobieta i mężczyzna. Przed budynkiem duże drzewo z liśćmi i krzewy. Po prawej kolejne drewniane zabudowanie. Z tyłu rosnące drzewa.

Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184715303
Urodził się w Krynicy i Krynicę kochał. Zawsze do niej powracał. To w tym mieście zapragnął zostać "Matejką z Krynicy", to tu z żebraka Epifaniusza Drowniaka stał się słynnym malarzem Nikiforem. Muzeum poświęcone człowiekowi zafascynowanemu czasem, cerkwiami i pociągami nie mogło powstać gdzie indziej.

Nikifor potrzebował Krynicy, ale też Krynica potrzebowała i wciąż potrzebuje Nikifora. Opowieści o człowieku, który z nędzarza, malującego na pudełkach po papierosach, stał się artystą pożądanym przez największe światowe galerie. Historię łemkowskiego gruźlika i nędzarza poznacie w willi "Romanówka", w której w 1995 roku otwarto oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu poświęcony jego twórczości. W kameralnych wnętrzach zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty; wśród nich unikalne dzieła prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, jak "Autoportret potrójny" czy wieloobrazkową kompozycję "Uzdrowienie chorej". Z uznanych za najlepszy okres Nikifora - czyli lat dwudziestych i trzydziestych pochodzą akwarele, na których uwiecznił pejzaże górskie, cerkwie, kuchnie, urzędy i posterunki, banki i fabryki dolarów. To niezwykła podróż do świata wyobraźni artysty, ale także lekcja technik, jakimi się posługiwał. Obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby eksponując prace najbardziej wartościowe pod względem artystycznym, przedstawić równocześnie wszystkie okresy twórczości Nikifora. W "Romanówce" zgromadzono także pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora.


Powiązane treści