Facebook link

Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej

Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej

Wnętrze budynku w którym ściany wyłożone są drewnianymi panelami. na ścianie wiszą obrazy. Okół wyposażenie uli. Po środku wisi wieka rzeźba pszczoły

33-336 Kamianna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Enklawa ukryta w czarującej scenerii nowosądeckiej przyrody górskiej. Pasieka Barć im ks. dra Henryka Ostacha, to nie tylko opieka nad pszczołami, produkcja miodu i sklep. To miejsce, w którym można poczuć wyjątkową bliskość z naturą oraz poznać tradycje pszczelarstwa. Dzięki wizycie w muzeum można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat biologii pszczół, a chętni mogą nawet wykonać własną świecę z pszczelej węzy woskowej. Właścicielami pasieki są Państwo Emilia i Jacek Nowakowie.

Muzealna ścieżka edukacyjna z przewodnikiem prowadzi przez najważniejsze obiekty w okolicy i zapewnia dzięki temu spojrzenie z szerokiej perspektywy. Zwiedzanie rozpoczyna się od cerkwi w Kamiannej, następnie prowadzi do skansenu uli. Tam zapoznać można się z historią bartnictwa i pszczelarstwa, by następnie przejść do poznania biologii rodziny pszczelej w pasiece oraz do obejrzenia pracowni pasiecznych w pawilonie. W muzeum prezentowany jest jeden z największych zbiorów wizerunków św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. W ramach wycieczki można oddać się degustacji miodów kawiarni, dokonać zakupów w lokalnych sklepie oraz poprzymierzać nakrycia głowy pszczelarzy. Czas zwiedzania to od 30 do 60 minut, bilet wstępu kosztuje 10 zł od osoby plus opłata za przewodnika (50 zł od grupy do 5 osób). Warto wcześniej skontaktować się w celu potwierdzenia szczegółów telefonicznie 18 474 16 32, lub mailowo barc@kamianna.pl. Właściciele na miejscu oferują także noclegi, organizują ogniska oraz prowadzą działalność dydaktyczną dla pszczelarzy oraz dla młodzieży.