Facebook link

Pałac Zwillingów Rajsko - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pałac Zwillingów Rajsko

Pałac Zwillingów Rajsko

Zabytkowy pałac za drzewami.
Pszczyńska 26, 32-600 Rajsko Region turystyczny: Oświęcim i okolice
Pałac wzniesiony w XVIII wieku przez Bobrowskich, w XIX wieku przebudowany w stylu romantycznego neogotyku angielskiego przez Zwillingów, dziś jest remontowany z przeznaczeniem na hotel.

Dworek wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, do połowy XIX wieku należał do Bobrowskich, z których ostatnim właścicielem był hrabia Ignacy Bobrowski. Później przejęli go austriaccy arystokraci Zwillingowie i przebudowali na pałac w stylu neogotyckim z ośmioboczną narożną wieżą, urządzili też park i założyli ogród w stylu angielskim. Po 1914 roku jeszcze raz przebudował go Wincenty Zwilling. Niestety rodzina roztrwoniła majątek i popadła w długi, pałac wystawiono na licytację i w 1938 roku kupił go Karol Gajdzica.

We wrześniu 1939 roku w jego sąsiedztwie rozegrała się bitwa kampanii wrześniowej polskich oddziałów ze stacjonującymi w pałacu oddziałami pancernymi Wehrmachtu. W czasie okupacji Niemcy przebudowali wnętrza pałacu na potrzeby instytutu higieny związanego z obozem koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Po II wojnie światowej pałac z zabudowaniami folwarcznymi przejęło państwowe gospodarstwo rolne. Przez wiele lat nie był zagospodarowany, w 1952 roku utworzono w nim szpital, od 1965 roku oddział psychiatryczny oświęcimskiego szpitala, a później do 2015 roku działał w nim zakład opiekuńczo-leczniczy.

Dziś pałac jest własnością prywatną i przechodzi remont. Będzie w nim hotel ze spa, sale restauracyjne i konferencyjne oraz apartamenty, poza tym pokoje hotelowe i sala bankietowa w dawnych budynkach folwarcznych. W sąsiedztwie planowana jest stadnina koni. W parku zachowały się okazałe drzewa, miłorząb dwuklapkowy i tulipanowiec w wieku ponad 200 lat. W czasie remontu zabezpieczono stuletnie drzwi, zabytkowe klamki w oknach i metalowe prowadnice rolet. Na ścianach odsłonięto piękne polichromie wymagające konserwacji.