Odkrywaj Małopolskę naturalnie - śladem tajemnic historii

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu nad Wisłą na wysokiem skale. Na zdjęciu nałożone logo: napis Małopolska naturalnie.
Podróże po Małopolsce są nie tylko doskonałą okazją do rekreacji, wypoczynku i aktywnego spędzania czasu, ale również mogą być żywą lekcją historii sztuki i architektury. W regionie nie brakuje pamiątek licznych wydarzeń historii Polski, prawdziwych perełek architektonicznych i dzieł sztuki wartych poznania. Przyjemność i satysfakcja z odkrywania tajemnic przeszłości to prawdziwa frajda tak dla dorosłych, jak i dzieci. Dodatkowo lekcja historii w terenie z pewnością bardziej zapada w pamięć, niż ta spędzona w szkolnej ławce. Dlatego zachęcamy do podróży w czasie - po Małopolsce - naturalnie!

Jak planować? Od czego zacząć? Gdzie znaleźć najciekawsze miejsca? To pytania, które często nurtują nas przed podróżą. Dlatego w małopolską podróż w czasie szlakiem historycznych pamiątek i architektonicznych perełek radzimy ruszyć jednym ze szlaków tematycznych, które pomogą nam uporządkować podróżnicze plany, wskażą najciekawsze miejsca,  dadzą klucz do poznania tajemnic przeszłości i bogatych dziejów regionu.


Małopolska udowadnia, że aby podróżować w czasie wcale nie potrzebny jest legendarny wehikuł, wystarczy mapa szlaku i środek transportu - najlepiej ekologiczny. Wyprawę w otchłań przeszłości zacznijmy od wieków średnich i początku chrześcijaństwa na terenach Małopolski. Przeszło 800 lat sprawiło, że artefakty i ślady tamtych czasów skutecznie zamazały burzliwe dzieje historii, co nie znaczy, że zniknęły zupełnie. Niejednokrotnie ukryte pozostałości zachwycają kunsztem i tajemniczością. Szlak Romański porwie nas w podróż po najstarszych obiektach sakralnych, w których przed wiekami kiełkowało chrześcijaństwo. W średniowieczu świątynie były nie tylko miejscami kultu ale również pełniły funkcje obronne. Charakterystyczne budowle w formie prostych brył z grubymi murami i niewielkimi oknami, kojarzone dziś bardziej z warowniami niż świątyniami, na przestrzeni wieków były wielokrotnie przebudowywane. Czas zamazał bogate zdobnictwo, które czerpało z antycznych wzorców. Trudno szukać więc romańskiej architektury w czystej formie, co nie znaczy, że to niemożliwe. Jej elementy zaobserwujemy podczas wizyty w krakowskich klasztorach w Tyńcu, Mogile, krypcie Św. Leonarda na Wawelu oraz najstarszych świątyniach: Kościele Św. Andrzeja, czy Kościele Św. Benedykta. Z kolei odwiedzając podziemne muzeum na Rynku Głównym można zobaczyć jak rozwijało się miasto w pradawnych czasach i jak żyli jego mieszkańcy. To niezwykle inspirująca przygoda. Sztuka romańska to nie tylko domena Krakowa. Przemierzając Szlak Romański nie sposób pominąć Opactwa Cystersów w Szczyrzycu z historycznym układem gospodarskim, bielącego się na tle jeziora Kościółka Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu oraz jedynego romańskiego kościoła wiejskiego  - Kościoła Św. Wojciech w Kościelcu. Ruszajcie zatem Szlakiem Romańskim, który dostarczy Wam licznych pomysłów na cele wycieczek do źródeł chrześcijaństwa w regionie.


A kiedy apetyt na odkrywanie tajemnic historii będzie jeszcze większy, doskonałym dopełnieniem może być wycieczka Szlakiem Renesansu, który zawdzięczamy Zygmuntowi I Staremu oraz królowej Bonie z włoskiego rodu Sforzów. Na szlaku królują liczne zabytki Krakowa, ale także Zamki w Pieskowej Skale i Suchej Beskidzkiej i prawdziwy skarb regionu - Tarnów z przepięknym Ratuszem i renesansowym układem urbanistycznym. Wielbicieli lekko dekadenckiego klimatu belle epoque w polskiej odsłonie zachwyci Szlak „Młodopolska Małopolska", dzięki któremu można ruszyć śladem Wyspiańskiego, Mehoffera, Przerwy Tetmajera przez związane z epoką zabytki Krakowa, Zakopanego, Podtatrza, Biecza i Poręby Wielkiej.


Gorąco zachęcamy do małopolskich podróży w czasie i przestrzeni, dzięki którym możemy w pełni poznać dziedzictwo i tradycję regionu. Pamiętajmy, że wszystko to co obserwujemy i czego doświadczamy dziś ma swoje korzenie w przeszłości i bez poznania historii nie da się w pełni zrozumieć tego co nas otacza.


Na visitmalopolska.pl poszukujcie propozycji szlaków tematycznych, korzystajcie z nich i odkrywajcie Małopolskę. Pomysłów nie zabraknie, bo nowe propozycje powstają rokrocznie i stanowią wspaniałą bazę inspiracji na wycieczki po Małopolsce- naturalnie!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści