Termy i baseny

parujący basen na termach i osoby kąpiące się
Kąpieliska termalne oraz aquaparki robią ostatnio oszałamiającą karierę. Nic dziwnego, zdrowotne właściwości wody znane są od starożytności, a od XIX w. zwiększa się praktyczny zakres wykorzystania tej wiedzy.
Kąpieliska termalne oraz aquaparki robią ostatnio oszałamiającą karierę. Nic dziwnego, zdrowotne właściwości wody znane są od starożytności, a od XIX w. zwiększa się praktyczny zakres wykorzystania tej wiedzy. Mało kto wie, że tak modne dziś słówko spa jest skrótem łacińskiego wyrażenia sanus per aquam – „zdrowy przez wodę”. Dlatego powstające kliniki i hotele zdrojowe, w których stawia się na dobroczynną siłę wody, zwane są ośrodkami spa. Dla zdrowia i urody można poddać się również kuracjom wellness – dbającym o formę psychiczną, odprężającym i relaksującym. Zazwyczaj obejmują one pobyty w saunach i łaźniach, dzięki którym można się poczuć niemal nowo narodzonym. W Małopolsce, w której wodolecznictwo ma długą tradycję, kilka miejscowości to renomowane uzdrowiska, np. Krynica-Zdrój, Szczawnica, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Rabka-Zdrój. Dziś obok zakładów leczniczych powstają w nich luksusowe hotele spa, w których europejski poziom idzie w parze z doskonałą ofertą. Świadczą o tym certyfikaty i nagrody oraz klienci doceniający atmosferę i profesjonalizm takich miejsc.
 
Zdrowie przez wodę to nie tylko ośrodki spa & wellness, ale także baseny i kąpieliska. Właściwości lecznicze ma większość wód termalnych. Polska jest krajem wyjątkowo bogatym w cieplice – trzecim w Europie, po Słowacji i Węgrzech. W zimniejszych miesiącach kąpiel w ciepłej wodzie ma w sobie dodatkowo coś magicznego, pozwalającego osiągnąć tak poszukiwany stan wellness (harmonię ciała i duszy). Swoją prozdrowotną cegiełkę dokładają też aquaparki. Niezwykle chętnie odwiedzane, łączą funkcję relaksacyjną z doskonałą zabawą.

Terma Bania - to jedno z najpopularniejszych tego typu miejsc w Małopolsce. W górskim otoczeniu, z widokiem na Tatry, rozkoszować można się ciepłymi wodami termalnymi. To kompleks składający się z kilkunastu basenów rekreacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, napełnionych wodą termalną o temperaturze 34-38°C. Wodę wykorzystywaną w basenach termalnych pozyskuje się z głębokości 2500 metrów. W miejscu tym każdy znajdzie coś dla siebie, znajduje się tutaj również Strefa Zabawy, dlatego warto wybrać się w to miejsce razem ze swoimi pociechami.
 
Innym magicznym miejscem jest Terma BUKOVINA, usytuowana na terenie Bukowiny Tatrzańskiej. Termy BUKOVINA to jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów termalnych w Europie zapewniający udaną zabawę i relaks w jednym. 20 basenów zewnętrznych i wewnętrznych wypełnia optymalnie zmineralizowana woda termalna o temperaturze 30-38°C i właściwościach leczniczo-rehabilitacyjnych. 
 
Kąpiele w wodzie termalnej to doskonały sposób na obniżenie stresu, poprawę samopoczucia, wzmocnienie układu odpornościowego. Woda bogata m.in. w magnez, sól i potas reguluje pracę układu hormonalnego, stabilizuje tętno i dobroczynnie działa na układ mięśniowo-kostny.