Facebook link

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Tuchów - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Tuchów

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Tuchów

Zdjęcie ukazujące zabytkowy budynek towarzystwa gimnastycznego Sokół w Tuchowie. Powstał w 1911 roku.

ul. Fryderyka Chopina 5, 33-170 Tuchów Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146887400
Zabytkowa sala sportowa wybudowana z czerwonej cegły w stylu neogotyckim to dawna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Tuchowie. Budynek powstał w 1911 roku, aktualnie jest domem Muzeum Miejskiego w Tuchowie.

Od 1855 roku infrastrukturę miejską stworzyły budowane w kolejnych latach: straż pożarna, stacja kolejowa na linii Tarnów – Muszyna (1876), urząd pocztowy oraz ochronka. Powstał również oddział Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego celem było duchowe i fizyczne odrodzenie społeczeństwa przez kultywowanie tradycji narodowych, wychowanie patriotyczne oraz uprawianie ćwiczeń sportowych. Tuchowski „Sokół” podjął aktywną działalność kulturalno-oświatową i patriotyczno-wychowawczą. Już od roku 1889 druhowie podjęli próby budowy własnej siedziby w Tuchowie, którą udało się otworzyć w roku 1911.

17 października 2018 roku w obecności społeczeństwa Tuchowa odsłonięta została tablica ku czci pamięci bohaterów walk z bolszewikami w roku 1920, a ks. proboszcz Alfons Górowski dokonał pierwszego poświęcenia budynku „Sokoła” po remoncie. Aktualnie budynek jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Tuchowie prezentujące historię i bogactwo etnograficzne ziemi tuchowskiej. Muzeum jest czynne od środy do piątku.