Grób księdza Józefa Tischnera Łopuszna
ul. Podhalańska 17, 34-432 Łopuszna
Region turystyczny: Tatry i Podhale
Losy wybitnej postaci, księdza Józefa Tischnera, związane są z jego rodzinną Łopuszną i Gorcami. Tischner po ukończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i seminarium duchownego w Krakowie, otrzymał święcenia kapłańskie w 1955 roku i kontynuował naukę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył wiary jako ksiądz, kochał górali, góralski folklor i góry, ubierał się po góralsku i rozpowszechniał tą tradycję, używał góralskiej gwary. Był kapelanem Związku Podhalan, dla którego organizował msze święte w kaplicy pod szczytem Turbacza, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i kawalerem Orderu Orła Białego. Wykształcenie filozoficzne pozwoliło mu na zbudowanie własnych, ciekawych poglądów, które przedstawił w wielu swoich książkach.
Przyszły ksiądz Józef Tischner spędził całe swoje dzieciństwo w Łopusznej na Podhalu. Co ciekawe jego ojciec pracował od 1932 roku jako kierownik szkoły, w związku z tym Tischnerowie mieszkali w budynku szkoły. To właśnie dlatego autor „Etyki solidarności” podpisywał się czasami jako „Józek Szkolny”.
Tischner poczuł powołanie bardzo wcześnie. Wstąpił do seminarium duchownego zaraz po ukończeniu liceum w Nowym Targu. Była to z jego strony świadoma i przemyślana decyzja. Jednak nie wszyscy członkowie rodziny byli zadowoleni z takiego obrotu spraw. Ojciec chłopaka zdecydowanie sprzeciwiał się jego decyzji, gdyż uważał, że Józef jest jeszcze za młody na seminarium.
Jedno z najbardziej kultowych zdań wypowiedzianych przez księdza Tischnera brzmiało: „Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”.
Ten wyjątkowy ksiądz znany był ze swojego stosunku do dzieci. Słuchał tego, co mają do powiedzenia, i szanował ich opinie. Przygotowywał nawet dla nich specjalne nabożeństwa – msze dla przedszkolaków w kościele św. Marka. Wyróżniały się przede wszystkim tym, że dzieci mogły przynosić do kościoła ukochane zabawki. Ksiądz Tischner wprowadził wtedy również zwyczaj dialogowanych homilii.
Józef Tischner zmarł w Krakowie w 2000 roku. Jego grób z ciekawą kamienną płytą, której nierówna powierzchnia tworzy model pasma Gorców i metalowym krzyżem, znajduje się na cmentarzu parafialnym w Łopusznej, założonym około 1813 roku.