Facebook link

Dom Florencki Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dom Florencki Tarnów

Dom Florencki Tarnów

Jasna kamienica. Na niej napis PTTK.

ul. Żydowska 20, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146554352
Renesansowy dom, nie wiadomo dlaczego nazywany Florenckim, stojący u zbiegu ulic Żydowskiej i Fortecznej, dziś mieści tarnowski oddział PTTK.

Malowniczym zakątkiem miasta jest zbieg ulic Żydowskiej i Fortecznej. Stoi tu murowany dom z XVI wieku, najstarszy przy ulicy Żydowskiej, połączony z domem stojącym naprzeciwko. Uroku dodaje mu wygięta linia fasady frontowej z wyższą kondygnacją wysuniętą nieco do przodu i opartą na niewielkich kamiennych kroksztynach połączonych łukami, jak gdyby nadwieszoną. Dodatkowo z sąsiednią kamienicą łączy go arkada przerzucona nad przejściem od strony ulicy Fortecznej. Jest to piętrowy budynek dwutraktowy, podpiwniczony z użytkowym poddaszem, wzniesiony na regularnym planie. Kryje go dach dwuspadowy z dachówki ceramicznej. Dom powstał prawdopodobnie ze scalenia dwóch budynków dobudowanych do muru obronnego. W XVII wieku był własnością Żydów masowo osiedlający się w tej części miasta.

Dom rozbudowano na początku XIX wieku, w latach 1954–1956 wyremontowano i przebito boczne wejście. Od 1962 roku znajduje się w nim siedziba PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej, a na parterze kawiarnia.