Facebook link

Dwór Bistuszowa - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Bistuszowa

Dwór Bistuszowa

budynek dworu w Bistuszowej

Bistuszowa 6, 63-316 Bistuszowa Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146540284
To zabytkowy, szlachecki dworek, który, jak podają źródła, został wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku. Istnieją przypuszczenia, że wcześniej, na miejscu obecnego budynku stał drewniany dwór, po którym nie zachował się ślad.

Początkowo właścicielami dworu byli Burzyńscy herbu Pobóg, właściciele folwarku, ale w XIX wieku dwór wszedł w posiadanie szlacheckiej rodziny Bossowskich herbu Ślepowron. Losy, przeznaczenie i sposoby użytkowania posiadłości zmieniały się wraz z biegiem historii. Po II wojnie światowej, w wyniku reformy rolnej dwór został znacjonalizowany, a następnie przez całe powojenne dziesięciolecia użytkowany był jako szkoła, przedszkole, ośrodek kolonijny, siedziba różnych instytucji. Poprzez te zmiany budynek zaczął ulegać stopniowemu zniszczeniu. Od 2002 dwór posiada nowych właścicieli, którzy przez lata intensywnych prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich podnieśli dwór z ruin do dzisiejszej świetności.
Jest to parterowy, murowany budynek zbudowany w duchu klasycystycznym na planie prostokąta z gankiem kolumnowym od frontu. Dach budynku łamany czterospadowy - tzw. " polski". Dwór otoczony jest parkiem typu krajobrazowego przekształconym z wcześniejszego założenia ogrodowego tworząc zespół dworsko – parkowy wpisany do rejestru zabytków. Za najstarszą część dworu, datowaną na drugą połowę XVII wieku, uznaje się piwnice ze sklepieniami żaglastymi. Obecnie jest to przede wszystkim miejsce spotkań biznesowych i wydarzeń okolicznościowych. Magia miejsca przyciąga przede wszystkim Młode Pary, które zachwycone są wnętrzami i okolicą dworu, dwór słynie z organizacji wspaniałych wesel i przyjęć rodzinnych. Zaciszne otoczenie i bliskość Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki oferują spokojny odpoczynek i mile spędzony czas wolny.
Dwór i okolicę można również zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem dworbistuszowa.pl/kontakt