Facebook link

Dwór Dołęga - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Dołęga

Dwór Dołęga

Biały drewniany dwór.

Dołęga 10, 32-821 Dołęga Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146715414
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

We wsi Dołęga, w niewielkim parku, stoi urokliwy dwór szlachecki, który pozwala przenieść się w świat XIX-wiecznego ziemiaństwa.

To klasycystyczna drewniana budowla z ok. 1845 roku. Jej wygląd dokładnie odpowiada popularnemu wyobrażeniu o polskiej siedzibie szlacheckiej. Na zewnątrz bielone ściany pięknie kontrastują z brązem gontu, wewnątrz zaś meble i wyposażenie przypominają o niegdysiejszych mieszkańcach rezydencji i czasach im współczesnych (są tu między innymi pamiątki związane z powstaniem styczniowym). Do wnętrza wchodzi się przez niewielki portyk wsparty na dwóch filarach. Pokoje i sień dworu wyglądają tak, jakby mieszkańcy opuścili go zaledwie przed chwilą. Pozostały meble, bibeloty, tkaniny, a także pamiątki po wybitnym polskim badaczu oceanów, profesorze Michale Siedleckim, spokrewnionym z dawnymi właścicielami dworu. Na przełomie XIX i XX wieku gościli w nim między innymi Stanisław Wyspiański i Adam Asnyk. Kilka obrazów tego pierwszego wisi w pomieszczeniach dworu. Muzeum Dwór w Dołędze posiada bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży o tematyce związanej z jego historią. Jest również znany z organizowanych tu cyklicznie koncertów muzyki klasycznej – tradycji zapoczątkowanej przez kustosza Władysława Koniecznego. Dwór w Dołędze jest jednym z Oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.

 


Powiązane treści