Facebook link

Dworek „Zacisze” Miechów - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dworek „Zacisze” Miechów

Dworek „Zacisze” Miechów

Drewniany dworek od frontu na kamiennej podmurówce z gankiem..

Polna 1, 32-200 Miechów Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 413810187
tel. +48 413830795
tel. +48 413890389
Staropolskich dworek to rezydencja mieszczańska o proporcjonalnej bryle i oszczędnym detalu. Od 2011 roku budynkiem zarządza Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”. Obiekt, remontowany w XX i XXI wieku, jest w Małopolsce jednym z najcenniejszych zabytków staropolskiego budownictwa.

Nie wiadomo kto był pierwszym właścicielem dworku wzniesionego w 1784 roku. W latach 40. XIX wieku kupił go Maurycy Tytus Kulczycki i był własnością jego rodziny przez prawie 100 lat.

W latach 1981–1994 działało w nim Muzeum Kościuszkowskie, będące filią Muzeum Regionalnego Miechowskiego Oddziału PTTK, w którym przybliżano życie i działalność Tadeusza Kościuszki, z uwzględnieniem bitwy pod Racławicami z 1794 roku. W dworku nadal wisi barwna fotokopia Małej Panoramy Racławickiej, dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki.

To parterowy, modrzewiowym dwór o konstrukcji zrębowej, postawiony na planie prostokąta. Dach łamany polski z facjatami, kryty gontem, wsparty jest na ozdobnych belkach wychodzących za lico budynku. Duży komin ciekawie łączy dwa ciągi kominowe. Wejścia przez ganeczki z facjatami wspartymi na słupach, są od frontu i od tyłu, i prowadzą do dwutraktowego wnętrza z czterema pomieszczeniami rozdzielonymi przechodnią sienią. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne są drewniane. Dworek, dzięki darczyńcom, wyposażony jest w zabytkowe meble i przedmioty z przełomu XIX i XX wieku.

W dworku i ogrodzie organizowane są spotkania biesiadne z ludową muzyką i piosenkami kabaretowymi, plenery rzeźbiarskie i warsztaty plastyczne, spotkania okolicznościowe i integracyjne oraz grillowanie.


Powiązane treści