Facebook link

Galeria Koronki klockowej w Bobowej - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Galeria Koronki klockowej w Bobowej

Galeria Koronki klockowej w Bobowej

Ekspozycja w galerii koronki klockowej w Bobowej
Grunwaldzka 18, 38-350 Bobowa
Galeria Koronek Klockowych znajduje się w sali Centrum Kultury i Promocji Gminy w Bobowej. Na stałej wystawie historycznej obejrzeć można piękne, unikatowe dzieła bobowskich koronkarek (m.in. serwety, obrusy, a nawet elementy ubioru), jak również pamiątki z wystaw zagranicznych.

Każdy kto odwiedzi wystawę koronek klockowych, na pewno nie uzna czasu tam spędzonego za stracony. Koronki urzekają pięknem i precyzją, z jaką zostały wykonane. Od niepamiętnych czasów kobiety z Bobowej trudnią się ich wyrabianiem. Powstają one przez wiązanie wielu nici lnianych nawiniętych na szpulkowo zakończone, toczone na okrągło klocki drewniane. Poszczególne nici kolejno zaczepia się o szpilki wpięte w poduszkę z umieszczonym na niej wzorem. Następnie przeplata się, raz gęściej, raz rzadziej w zależności od rodzaju koronki. Zasada ich wyrabiania przyszła do Polski z Genui, Mediolanu i Brugii. W 1899 roku powstała w Bobowej Krajowa Szkoła Koronkarstwa, co przyczyniło się do rozwoju już wcześniej istniejącego koronkarstwa.


Istnieje możliwość obejrzenia wyrabiania koronek klockowych przez koronkarki oraz możliwość ich zakupu bezpośrednio od ich wytwórców.


Od roku 2000 w Bobowej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.