Facebook link

Kościół św. Joachima Skawinki - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół św. Joachima Skawinki

Kościół św. Joachima Skawinki

Drewniany kościół z zewnątrz.
Skawinki 214, 34-143 Skawinki Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 338763596
Kościół parafialny pw. świętego Joachima znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej, w Skawinkach, wsi leżącej nieopodal Lanckorony. Ale nie zawsze tu był. Drewniana świątynia została przeniesiona z innego miejsca.

Kościół został wybudowany w pobliskich Przytkowicach przez księcia Józefa Czartoryskiego. Od roku 1733 przez kilka stuleci służył parafii pod innym wezwaniem - świętej Katarzyny Panny i Męczenniczki. Do Skawinek kościół trafił dopiero w latach 60. XX wieku, na prośbę wiernych, zmuszonych do chodzenia na msze do Lanckorony. Dziś dawną lokalizację w Przytkowicach upamiętnia kapliczka.

Dziś w Skawinkach na wysokim wzniesieniu w centrum wsi wznosi się barokowa, kryta gontem budowla. Zdobi ją wieżyczka z kopułką wznosząca się pośrodku dachu.
Świątynię rozplanowano, dość nietypowo, jak na Małopolskę, w układzie krzyża greckiego. Jest to przykład barokowego, osiemnastowiecznego drewnianego kościoła, który być może miał imitować murowaną świątynię barokową.

Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na barokową kamienną chrzcielnicę oraz Grupę Ukrzyżowania, umieszczoną na prostej belce tęczowej. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Świętej Rodziny, a po bokach - figury świętych Augustyna i Hieronima. Według inwentarza z 1891 roku kościół został „odmalowany gustownie i pięknie w 1889 za kwotę 240 zł”. Niestety reszta zabytkowego wyposażenia w większości zaginęła i zniszczyła się podczas rozbiórki lub podczas działań wojennych.