Facebook link

Ludźmierz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Ludźmierz

Ludźmierz

Ołtarz polowy na wzgórzu. Prowadza do niego schody. Ołtarz kryty jest dachem łamanym wspartym na kolumnach
34-471 Ludźmierz Region turystyczny: Tatry i Podhale
Ludźmierzu, w którym w 1234 roku rozpoczęto budowa kościoła, jest najstarszą wsią Podhala. Urodził się tu Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poeta liryczny Młodej Polski, dekadent, twórca erotyków, piewca przyrody tatrzańskiej i legend góralszczyzny.

Ludźmierz położony jest w Kotlinie Nowotarskiej, na brzegu Czarnego Dunajca, 2 kilometry na zachód od Nowego Targu. Otaczają go pola uprawne, łąki i lasy wznoszące się na łagodnych wzgórzach. Osią wis jest droga z Nowego Targu do Pyzówki. W pobliżu wsi na torfowiskach wysokich rośnie unikatowa roślinność torfowiskowa z bagienną odmianą kosodrzewiny.

Historia Ludźmierza sięga XIII wieku i wiąże się z powstaniem klasztoru cystersów sprowadzonych z Jędrzejowa, budową kościoła i założeniem wsi. Klasztor istniał w latach 1234–1245, potem przeniesiono go do Szczyrzyca. Pierwszy modrzewiowy kościół kryty był gontem, w latach 1869–1877 rozebrano go i wymurowano nowy neogotycki. W kościele w rokokowym ołtarzu znajduje się figura Matki Boskiej Ludźmierskiej – Gaździny i Królowej Podhala. To najważniejsze na Podhalu Sanktuarium Maryjne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i miejsce pielgrzymek, w 2001 roku podniesione do rangi bazyliki mniejszej. Kult  Maryjny trwa tu od wieków, a cudowna figura Madonny powstała około 1400 roku.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwowzorem postaci Poety w dramacie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Jego przyrodni brat Włodzimierz Tetmajer był malarzem. Tetmajerowie przeprowadzili się do Krakowa w 1883 roku, a ich dom rodzinny w Ludźmierzu nie zachował się do dziś. Na cmentarzu znajduje się symboliczny grób poety. Kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej znajduje odbicie w polskiej literaturze. Pisali o niej Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Jan Kasprowicz.

Przez wieś prowadzi szlak turystyczny z Szaflar na Pogórze Orawskie i dalej na Babią Górę.