Facebook link

Scena MOS Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Scena MOS Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Scena MOS Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki

ul. Rajska 12, 31-124 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 306784414
tel. +48 306784313
Tu bije jedno z serc artystycznego Krakowa. Małopolski Ogród Sztuki jest miejscem otwartym dla twórców poszukujących nowego języka teatralnego i nowych form relacji z publicznością. To najbardziej eksperymentalna przestrzeń Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Małopolski Ogród Sztuki mieści się w miejscu dawnych teatrów popularnych i pracowni technicznych. Ta dawna wrotkownia i ujeżdżalnia koni została w roku 1906 zaadaptowana na Teatr Ludowy. Potem działały tutaj teatry miejskie i rewiowe. Od 1931 roku budynek przystosowano na skład dekoracji i rekwizytów Teatru imienia Juliusza Słowackiego. W czasie wojny Niemcy wykorzystywali budynek głównie na magazyny. Od 1946 roku mieściły się tutaj pracownie scenotechniczne Teatru Słowackiego (korzystał z nich również Stary Teatr). Ze względu na zły stan obiekt nadawał się do generalnego remontu lub do całkowitej rewitalizacji. Wreszcie zdecydowano się przebudować budynek według zwycięskiego projektu pracowni Ingarden i Ewy Architekci. Prace trwały od 2010 do 2012 roku. Powstawał nowoczesny obiekt kultury, jeden z ciekawszych architektonicznie budynków miasta. Jego spektakularna, pięciokondygnacyjna bryła łączy elementy zabytkowe z nowoczesnością. Za szklaną fasadą można zobaczyć odtworzony fragment muru dotychczasowego budynku.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki oprócz teatru obecne są także film, taniec, muzyka i sztuki wizualne. Działa tu sala kinowa, która oferuje 78 miejsc dla widzów spragnionych wysokiej jakości oglądanych filmów. Organizowane są autorskie programy filmowe. Dodatkowo – razem z Kinem pod Baranami – współorganizowane są projekcje pod nazwą BARANY W MOS-ie. Przestrzeń Małopolskiego Ogrodu Sztuki sprzyja także organizowaniu wystaw sztuk wizualnych. W nowoczesnych przestrzeniach budynku – wielokrotnie nagradzanego jako wyjątkowa realizacja nowoczesnej architektury – prezentowane są między innymi dokonania najlepszych polskich architektów.