Facebook link

Agroturystyka "Malowane Wierchy" Gładyszów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Agroturystyka "Malowane Wierchy" Gładyszów

Agroturystyka "Malowane Wierchy" Gładyszów

Piętrowy dom w otoczeniu zieleni Beskidu Niskiego
Gładyszów 52, 38-315 Gładyszów Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183550303
tel. +48 694914985
W malowniczych pejzażach Beskidu Niskiego gospodarstwo agroturystyczne „Malowane Wierchy” nawiązuje nazwą do widoku, jaki roztacza się z obiektu.

Gospodarstwo „Malowane Wierchy” położone jest w Beskidzie Niskim, w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Obszar ten cechuje dzika i nieskażona przyroda, rzadkie gatunki roślin i zwierząt, wspaniałe drewniane cerkwie, których kopuły lśnią w słońcu, a z drugiej strony tragiczne losy Łemków, opuszczone wsie, zdziczałe sady, krzyże i kapliczki przydrożne.

Gospodyni chętnie dzieli się wiedzą na temat okolicy, jej historii, kultury i zabytków. Podpowie gdzie pójść, co zobaczyć oraz który szlak wybrać. Z okien domu rozpościera się piękny widok na łąki pełne ziół oraz na góry, które porasta las bukowo-jodłowy. Kuchnia to chluba Gospodyni, wykorzystuje w niej produkty z gospodarstwa oraz te lokalnego pochodzenia. Na miejscu wypiekane są chleby na zakwasie, robione i wędzone wędliny, własne masło, sery i różnego rodzaju przetwory. Wiele tych produktów i potraw zostało wpisanych na listę Dziedzictwa Kulinarnego Małopolski, a gospodarstwo jest jednym z obiektów Małopolskiej Wsi dla Smakoszy. Gospodarze prowadzą pasiekę i chętnie dzielą się wiedzą o życiu i znaczeniu pszczół w przyrodzie. Gospodyni kultywuje wiele rodzimych tradycji nie tylko kulinarnych, ale i rękodzieła ludowego, tworząc wielobarwne pisanki wielkanocne metodą woskową. Gospodarze myśląc o swoich Gościach zapewniają ciepłą i przyjazną atmosferę oraz komfortowe i kameralne warunki do odpoczynku. Dla Gości ceniących wypoczynek na świeżym powietrzu dostępna jest wypożyczalnia rowerów górskich „Beskid-Bike”.

Malowane Wierchy w 2018 r. zdobyły I miejsce w konkursie Na wsi Najlepiej 12 dobrych praktyk, kategoria Wypoczynek na wsi.

„Tradycja pisana woskiem – pisanki wielkanocne”

Jajko symbolizuje zalążek życia. Malowanymi pisankami obdarowuje się na Wielkanoc bliskich i przyjaciół. Święcona pisanka przynosi zdrowie i powodzenie. Związane są z nimi nie tylko legendy i wierzenia, ale też gry i zabawy. Istnieje wiele technik ich wykonania. W „Malowanych Wierchach” dominuje technika batikowa, polegająca na malowaniu jaj gorącym woskiem i nakładaniu kolorów poprzez kąpiele barwiące. Wielobarwne, starannie ozdobione jajka przykuwają wzrok, są pięknym tradycyjnym elementem w koszyku wielkanocnym. Sztuka malowania pisanek jest w rodzinie Gospodyni przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na Łemkowszczyźnie była jedną z nielicznych sztuk rękodzielniczych należących do kobiet. Obecnie również panowie je zdobią, rozpoczynając te prace już w styczniu.

Pobyt w „Malowanych Wierchach”, może być odskocznią od codziennej bieganiny, okazją do rozmowy o zwyczajach wielkanocnych oraz o kulinarnych upodobaniach. Będzie można zobaczyć łemkowską „chyżę” oraz zgłębić wiedzę na temat życia Łemków. Warto również zwiedzić okoliczne cerkwie.

Pobyty 5-dniowe (od obiadokolacji w poniedziałek do śniadania w piątek). W ramach pobytu Gospodarze zapewniają dodatkowe atrakcje:

  • warsztaty malowania (pisania) jaj woskiem techniką batikową,
  • zwiedzanie łemkowskiej zagrody edukacyjnej,
  • zwiedzanie pasieki, opowieści Gospodarza o życiu i znaczeniu pszczół w przyrodzie, degustacja miodów.

Dla dzieci poniżej 6 lat – zniżka 50%.

 

 Agroturystyka "Malowane Wierchy" Gładyszów została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2022 roku w kategorii: "Sielskie klimaty - wypoczynek na wsi".


Brak obiektów w wybranej kategorii.