Facebook link

Muzeum Lotnictwa Polskiego Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Lotnictwa Polskiego Kraków

Muzeum Lotnictwa Polskiego Kraków

Duża, zielona przestrzeń z alejkami, wzdłuż których równo stoją samoloty. Na górze zdjęcia widać kilka budynków Muzeum Lotnictwa w Krakowie, w tym duży hangar.

al. Jana Pawła II 39, 31-864 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126409960
To jedyna taka placówka kulturalna w Polsce, poświęcona polskiemu oraz światowemu lotnictwu. Muzeum mieści się na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Zobaczycie tu między innymi kolekcję samolotów Hermana Göringa, która trafiła tu jako mienie pozostawione przez uciekających Niemców. Portal internetowy, należący do CNN, wymienił w 2019 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa wśród dwudziestu najciekawszych muzeów lotniczych na świecie.

W tym jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce, przypominającym z lotu ptaka wirujące skrzydło, znaleźć można unikatowe zbiory. Czasami są to jedyne egzemplarze zachowane na świecie. Na wystawie „Skrzydła Wielkiej Wojny" w Małym Hangarze prezentowana jest kolekcja  samolotów z czasów I wojny światowej, a na niej między innymi kadłuby samolotów wojskowych, rosyjska łódź latająca Grigorowicz M-15 z 1916 roku, kadłub słynnego angielskiego myśliwca Sopwith F.1Camel. Najważniejsza część zbiorów prezentowana jest na nowej wystawie stałej „Skrzydła i Ludzie XX wieku”. Jej główna część znajduje się w odrestaurowanym historycznym Hangarze Głównym. Znajdziecie na niej polskie samoloty przedwojenne oraz samoloty z okresu II wojny światowej. Muzeum posiada prawie wszystkie typy odrzutowych samolotów bojowych lotnictwa polskiego, wśród nich Jaki, Iły, Su i MiGi. W plenerze można oglądać polskie samoloty powojenne oraz samoloty zagranicznych producentów, eksploatowane przez polskie lotnictwo wojskowe i cywilne. Spacerując „Aleją MiG-ów” możemy podziwiać samoloty bojowe, pochodzące z ZSRR i państw zachodnich. Niektóre ich typy do dziś stanowią wyposażenie sił powietrznych różnych krajów, w tym Polski. Prezentowane są też polskie i licencyjne śmigłowce (wśród nich Mi-8, który służył Papieżowi Polakowi, oraz szybowce). Jest tu również kolekcja mundurów lotniczych, oraz pamiątki związane z polskim kosmonautą, generałem Mirosławem Hermaszewskim. Obecnie krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego należy do największych tego typu placówek w Europie. 

 

Zapraszamy na nasz kanał na You Tube https://www.youtube.com/channel/UCwDqaKNayF9QnqH1vdOKutQ/featured i fanpage https://www.facebook.com/MuzeumLotnictwa