Facebook link

Obserwatorium astronomiczne ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Obserwatorium astronomiczne ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC

Obserwatorium astronomiczne ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC

Pętla Łabędzia - włókniste struktury gazu w kosmosie
Rynek 1, 33-395 Chełmiec
tel. +48 887373373
To obserwatorium astronomiczne, która łączy w sobie walory turystyczne i edukacyjne. Oprócz pomocy dydaktycznych, takich jak makiety planet, czy najpotężniejszej rakiety Saturn V, posiada taras widokowy, z którego można prowadzić obserwacje i podziwiać panoramę okolicy. Przy budynku amfiteatru znajduje się 4-tonowa kula ziemska, którą można wprawić w ruch… jednym palcem!

Obserwatorium istnieje od 2019 roku. Można obejrzeć tu całe wyposażenie oraz zapoznać się z różnymi rodzajami konstrukcji teleskopów. Centrum posiada profesjonalny teleskop za 160 tys. zł, dzięki któremu wszechświat jest na wyciągniecie ręki.

W ramach wizyty dostępne są autorskie prelekcje i prezentacje. 
Po prelekcji można zwiedzać obserwatorium, oglądać pokazy teleskopów oraz - w przypadku sprzyjającej pogody – prowadzić obserwacje słońca lub gwiazd. 

W obserwatorium planowane są także serie wykładów tematycznych, nocne obserwacje, noce naukowców, liczne konferencje i eventy w związku z  jubileuszami i ważnymi wydarzeniami w dziedzinie astronomii. 

Obok obserwatorium wybudowano amfiteatr na 300 osób - jest możliwe rozłożenie na nim ekranu, a wtedy obraz z teleskopu może być widoczny dla jeszcze większej grupy osób, siedzących na widowni. 

Program dostępny jest na stronie https://astro.chelmiec.pl/