Facebook link

Teren historycznej bitwy Racławice - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Teren historycznej bitwy Racławice

Teren historycznej bitwy Racławice

Zdjęcie ukazuje pomnik przedstawiający uczestnika bitwy pod Racławicami mającej miejsce w tysiąc siedemset dziewięćdziesiątym czwartym roku, czwartego kwietnia.

Janowiczki 28a, 32-222 Janowiczki

Teren uznany za Pomnik Historii położony jest na terenie pól Racławic, Dziemięrzyc i częściowo Wrocimowic. 4 kwietnia 1794 roku rozegrała się tu Bitwa pod Racławicami- uznawana przez historyków za jedno z najważniejszych wydarzeń militarnych i społecznych w historii Polski.
Teren ten to miejsce zbrojnego starcia wojsk polskich, pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi, pod dowództwem generała majora Aleksandra Tormasowa. Wygrana wojsk polskich mimo tego, że nie miała większego znaczenia militarnego, podniosła morale powstańców. W wyniku potyczki po stronie polskiej odnotowano kilkuset zabitych, a straty po stronie rosyjskiej szacuje się na ponad 1000 zabitych, rannych oraz jeńców. Entuzjazm płynący z wygranej bitwy można podziwiać na obrazie Michała Stachowicza przedstawiającego wprowadzenie do Krakowa 12 rosyjskich armat zdobytych pod Racławicami. Na miejscu zlokalizowany jest pamiątkowy Kopiec Kościuszki, zespół dworski w Janowiczkach, willa Walerego Sławka, a także wzniesiony w 1994 roku pomnik Bartosza Głowackiego przedstawiający uczestnika bitwy, stojącego na jednej z armat.

Powiązane treści