Facebook link

Ruiny zamku z Basztą Kowalską Nowy Sącz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Ruiny zamku z Basztą Kowalską Nowy Sącz

Ruiny zamku z Basztą Kowalską Nowy Sącz

Ruiny zamku z Basztą Kowalską
Plac Zamkowy, 33-300 Nowy Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Ruiny zamku z Basztą Kowalską w Nowym Sączu znajdują się na skraju starego miasta w widłach Dunajca i Kamienicy. Zamek w Nowym Sączu został wzniesiony przez Króla Kazimierza Wielkiego, w latach 1350–1360. Na przestrzeni wieków przechodził chwile świetności i upadków, trawiony pożarami i niszczony w czasie wojen.

W powiązaniu z murami miejskimi zamek tworzył dobrze ufortyfikowane miejsce. Z fortyfikacją ściśle związane były opasujące go mury obronne, których długość wynosiła około 1700 metrów, wzmocnione jedenastoma piętrowymi basztami. Do miasta przez obręb murów prowadziły trzy bramy, największa Węgierska – nosząca nazwę od głównego traktu handlowego, wprowadzała do miasta od strony południowej, Krakowska – prowadząca od strony północnej, oraz od strony wschodniej – Młyńska.
Gotycka twierdza wchodząca w skład zamku została na początku XVII wieku przebudowana w stylu renesansowym przez starostów sądeckich. 
W zwieńczonych attykami gmachach mieściło się 40 komnat. Niestety, pożary w XVIII wieku, a potem powódź w 1813 roku doprowadziły zamek do ruiny.
W dwudziestoleciu międzywojennym w odbudowanym gmachu urządzono muzeum. W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci przechowywali tu amunicję i wraz z nią zamek został wysadzony w 1945 roku. Po wojnie odbudowano fragment muru i Basztę Kowalską, zwieńczoną renesansową attyką. W pobliżu widać fundamenty zburzonego zamku.


Brak obiektów w wybranej kategorii.