Facebook link

Sanktuarium błogosławionej Anieli Salawy Siepraw - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium błogosławionej Anieli Salawy Siepraw

Sanktuarium błogosławionej Anieli Salawy Siepraw

Grób Anieli Salawy w kościele św. Franciszka z Asyżu. Ołtarz boczny z okrągłą wnęką przysłonięta szybą, za nią trumna ze szczątkami błogosławionej Anieli, Nad wnęką okrągły portret.  Na ołtarzu kwiaty, przed nim na klęczniku modląca się starsza kobieta.
ul. ks. Jana Przytockiego 33, 32-447 Siepraw Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 122746097
Przy kościele św. Michała Archanioła istnieje Sanktuarium błogosławionej Anieli Salawy. Urodzona w 1881 roku Aniela, w 1913 roku wstąpiła do zakonu św. Franciszka i przyjęła imię Teresa. Przez lata oddawała się medytacji i opisała swoje doznania mistyczne i przeżycia duchowe.

Istniejąca już w XIII wieku parafia w Sieprawiu należy do najstarszych w archidiecezji krakowskiej. Początek kościołowi dała kaplica dworska lub przydrożna, stojąca w pobliżu placu targowego przy przechodzącym przez wieś trakcie węgierskim. Budowę  pierwszego kościoła rozpoczęto w 1325 roku. Należał on do opactwa cystersów w Tyńcu, a opiekę nad nim sprawowali właściciele wsi.

Obecny kościół jest budowlą nową o ciekawej architekturze ze strzelistą, trójkątną wieżą. W bocznej kaplicy świątyni są przechowywane relikwie błogosławionej, która pochodziła z Sieprawia i w tutejszym kościele została ochrzczona, a dziś cieszy się czcią mieszkańców i pielgrzymów.

Świątynia status sanktuarium otrzymała w 2004 roku dzięki dekretowi kardynała Franciszka Macharskiego.

Odpusty w sanktuarium przypadają na 9 września (wspomnienie błogosławionej Anieli) i 11 listopada (św. Marcina, dawnego patrona sieprawskiej parafii, którego niewielki kościółek znajduje się w pobliżu nowego) oraz w ostatnią niedzielę września (św. Michała Archanioła).