Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Trzebinia - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Trzebinia

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Trzebinia

Duży, zbudowany z cegły kościół widziany z boku, z wieżą i kaplicą.

ul. B.Głowackiego 3, 32-540 Trzebinia Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 668829119
Trzebinia, położona w zachodniej części Małopolski, była pierwszym na ziemiach polskich miejscem, w którym w 1903 roku powstał klasztor księży salwatorianów. Dziś słynie z nabożeństw fatimskich, które przyciągają rzesze wiernych do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

W 1903 roku salwatorianie założyli w mieście wspólnotę, a w 1910 roku rozpoczęli  budowę neogotyckiego kościoła, którą przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. W 1928 roku wybudowali dom rekolekcyjny, w którym w 1938 roku w rekolekcjach uczestniczył Karol Wojtyła. Pracę przy świątyni kontynuowano po 1954 roku, ostatecznie w 1983 roku została ona konsekrowana. W 1962 roku księża sprowadzili z Fatimy słynącą z cudów figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą w 1967 roku przenieśli do specjalnej kaplicy. W 1997 roku Madonnę ukoronowano koronami papieskimi i podniesiono świątynię do rangi sanktuarium maryjnego. W kościele znajdują się barwne witraże i organy. W 2013 roku nadano świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W każdą środę odprawiana jest nowenna do  Matki Bożej Fatimskiej. Od maja do października, w sobotę po trzynastym dniu każdego miesiąca, odprawiane są nabożeństwa fatimskie z całonocnym czuwaniem. Odpust przypada na niedzielę po oktawie Bożego Ciała, w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Przy sanktuarium znajduje się Centrum Formacji Duchowej z domem rekolekcyjnym.