Facebook link

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Limanowa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Limanowa

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Limanowa

Kościół z kamienia z wysoką wieżą, stojący przy rynku.
ul. Jana Pawła II 1, 34-600 Limanowa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy
tel. +48 183372004
Nad zabudową Limanowej górują strzeliste wieże kościoła, w 1991 roku podniesionego do rangi bazyliki mniejszej, wzniesionego w miejscu starszej budowli. Jest w nim sanktuarium, w którym kultem otaczana jest figura Matki Bożej Bolesnej. Od 2018 pełni on również funkcję kolegiaty. Co roku do sanktuarium maryjnego przybywa pielgrzymka Romów.

Pierwszy drewniany kościół św. Mikołaj wzniesiono w 1513 roku na planie krzyża z wieżą. Świątynia, rozbudowana w XVII wieku o dwie kaplice, podcienia i wieżę, spłonęła w pożarze miasta w 1769 roku. Uratowano figurę Matki Bożej Bolesnej i drewnianą, gotycka chrzcielnicę XVI wieku. W latach 1776–1791 zbudowano nowy drewniany kościół, jednonawowy z wieżą, rozebrany w 1909 roku. Obecną świątynię wybudowano w latach 1910–1918 jako wotum upamiętniające stulecie Konstytucji Trzeciego Maja.

To secesyjna, murowana, trójnawowa bazylika o ścianach zewnętrznych wyłożonych kamieniem, zaprojektowana z wykorzystaniem motywów góralskiego, drewnianego budownictwa. Wysoką wieżę wieńczy neobarokowy hełm. U szczytu fasady znajduje się rzeźba Ukrzyżowania, poniżej polski orzeł i daty 1791–1891.

Wnętrze zdobią dekoracje figuralne, polichromie, witraże, rzeźby i mozaiki. Ołtarz główny z 1920 roku, projektu Zdzisława Mączeńskiego, w 1965 roku przebudowano według projektu Zbigniewa Wzorka. W jego centralnej części znajduje się gotycka rzeźba Matki Boskiej Bolesnej. Pieta wykonana z drewna lipowego o wysokości około 90 centymetrów, powstała w latach 1300–1375 i pochodzi ze śląskiej szkoły rzeźbiarskiej. W 1753 roku przeniesiono ją z kaplicy w Mordarce do ówczesnego kościoła. Jej koronacji dwukrotnie dokonywał Karol Wojtyła – jako metropolita krakowski w 1966 roku i jako papież w 1983 roku po kradzieży poprzedniej korony.

Co roku we wrześniu do sanktuarium przybywa pielgrzymka Romów. Można wówczas zobaczyć tradycyjne tabory z zabytkowymi bryczkami i wozami cygańskimi, którym towarzyszy muzyka grana na gitarach, skrzypcach i akordeonach. Pielgrzymka wyrusza z Łososiny Górnej, a po mszy w bazylice na rynku odbywa się przegląd zespołów romskich z Polski i zagranicy.

Wokół kościoła rozciąga się rozległy plac kościelny otoczony krużgankami. Kalwarię Limanowską zdobi kolekcja figurek Matki Boskiej, przywiezionych z różnych stron świata. Są tu stacje Drogi Krzyżowej, do Groty Matki Bożej z Lourdes, ołtarz polowy w 1982 roku, pomnik Jana Pawła II i carillon, zespół dzwonów wygrywających religijne melodie.


Powiązane treści