Facebook link

Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Tuchów - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Tuchów

Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Tuchów

Widok z góry na potężne białe gmachy kompleksu kościelno-klasztornego na planie litery U, z wieżą.

ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146327200
Nad Tuchowem górują barokowy kościół z XVII wieku i klasztor redemptorystów z XIX wieku. Od 1597 roku pielgrzymów przyciąga tu słynący z łask obraz Matki Boskiej Tuchowskiej. Ten renesansowy wizerunek pochodzi z XVI wieku. Dziś kościół jest bazyliką mniejszą, sanktuarium maryjnym i miejscem odwiedzanym przez wiernych z całej Polski.

Na wzgórzach Pogórza Ciężkowickiego leży niewielki Tuchów, gdzie w połowie XVII wieku nad rzeką Białą wzniesiony został murowany, barokowy kościół. W XIX wieku na miejscu pobenedyktyńskich zabudowań klasztornych stanął  zaś klasztor redemptorystów. Redemptoryści od 1893 roku opiekują się świątynią i cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pierwszy drewniany kościół w XI wieku wznieśli benedyktyni z opactwa tynieckiego, a poświęcił go podobno święty Stanisław. Również benedyktyni w latach 1665–1682 zbudowali nowy kościół pielgrzymkowy. Od 1597 roku pielgrzymów przyciąga słynący z łask obraz Matki Boskiej Tuchowskiej zwanej Panią Ziemi Tarnowskiej. Renesansowy wizerunek w latach 1530–1540 namalował temperą na desce nieznany artysta z warsztatu Mistrza z Bodzentyna. Obraz ukoronowany w 1904 roku przykrywa sukienka ze srebrnej blachy. Wielki Odpust to święto Matki Bożej przypadające w dniach 2–9 lipca. Inne odpusty odbywają się 31 maja w Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny i 8 września w Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Kościół jest dziś bazyliką mniejszą, sanktuarium maryjnym i miejscem pielgrzymkowym. To świątynia barokowa, jednonawowa, otoczona kaplicami. Kościół wieńczy dach dwuspadowy z barokową wieżyczką-sygnaturką. Wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe. W latach 1922–1925 wzniesiono wieżę-dzwonnicę. Na otoczonym murem dziedzińcu stoi kapliczka z 1980 roku. W klasztorze mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, działają też: Muzeum Misyjne Redemptorystów, w którym ciekawostką jest ruchoma szopka bożonarodzeniowa, Muzeum Sanktuaryjne związane z kultem Matki Bożej oraz Muzeum Etnograficzne.