Facebook link

Sanktuarium świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Szczepanów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Szczepanów

Sanktuarium świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Szczepanów

Ceglany kościół za murem w otoczeniu zieleni. W murze brama z kratą i figurami.
św. Stanisława 2, 32-823 Szczepanów Region turystyczny: Tarnów i okolice
tel. +48 146864222
tel. +48 146864244
Niewielki Szczepanów, położony na zachód od Tarnowa, to według tradycji miejsce urodzenia patrona Polski – św. Stanisława. Dziś jest tu sanktuarium świętego licznie odwiedzane przez pielgrzymów.

Gotycki kościół w 1470 roku ufundował kronikarz i ówczesny proboszcza Jan Długosz. Stanął on na miejscu drewnianego, wzniesionego przez rodziców św. Stanisława w latach 30. XI wieku. W latach 1911–1914 dobudowano do niego neogotycką, murowany i nietynkowany świątynię, projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Stara świątynia stała się prawą, boczną nawą nowego kościoła. Przy budowie rozebrano wolnostojącą dzwonnicę. Na wysokiej, strzelistej wieży wiszą dwoma dzwony z XVI wieku. Przy wejściu do zakrystii zachował się kamienny portal z XVII wieku. W 1914 roku w starej części świątyni wybuchł pożar, spłonął dach, drewniany strop i wyposażenie. Świątynię odbudowano w latach 1925–1927 i konsekrowano w 1930 roku. W ołtarzu głównym, projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, znajduje się obraz św. Stanisława. Freski w latach 1959–1961 wykonał M. Makarewicz.

Sanktuarium wiele razy odwiedzał Karol Wojtyła, który już jako papież Jan Paweł II w 2003 roku nadał kościołowi status bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława, co ogłosił legat papieski kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

We wsi można także udać się do kaplicy Narodzenia św. Stanisława, zbudowanej w 1861 roku w miejscu, w którym miał się urodzić przyszły święty.

Główny odpust w sanktuarium trwa osiem dni: od niedzieli przed do niedzieli po uroczystości św. Stanisława przypadającej na dzień 8 maja.