Facebook link

Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny

Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny

Budynek schroniska PTTK Markowe Szczawiny pod Babią Górą
34-223 Zawoja Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
tel. +48 338775105
tel. +48 604527417
Schronisko położone jest na wysokości 1180 m n.p.m. Jego lokalizacja jest niezwykle ciekawa i sprawia, że jest świetnym punktem startowym do górskich wypraw. Znajduje się na niewielkiej, urokliwej polanie w samym sercu Babiogórskiego Parku Narodowego, na północnym zboczu góry owianej tajemnicami i wieloma legendami o diabelskich wyczynach, smokach, czarownicach i ukrytych bogactwach. Nosi ona wiele imion: „Babia Góra”, "Królowa Beskidów", ”Kapryśnica”, „Matka Niepogód”, „Diablak”, „Wielka Magura”, „Orawska Święta Góra”. Szczyt ten swoim urokiem, zmiennością i tajemniczością przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Niespełna półtorej godziny drogi od schroniska, dość wymagającym górskim szlakiem, dotrzeć można na ten najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.

Pierwsze schronisko na tym miejscu powstało w 1906 r., staraniem Hugona Zapałowicza. W 1966 r. z inicjatywy Edwarda Moskały wzniesiono na Markowych Szczawinach Muzeum Turystyki Górskiej, maleńki domek na kształt pierwszego schroniska, wypełniony po brzegi eksponatami. Opodal, na dawnym grobie zabitego partyzanta, postawiono krzyż z wbudowaną figurynką Madonny, tą samą, którą Zapałowicz umieścił w 1906 r. w nyży schroniskowej werandy. W 2006 odbyły się uroczystości 100 - lecia schroniska Markowe Szczawiny w czasie których wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego schroniska. Stare niestety nie nadawało się do remontu. W 2010 nowy obiekt przyjął pierwszych turystów.

W budynku obok schroniska znajduje się Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach, dawniej mieszczący dyżurkę GOPR.

W schronisku panuje niezapomniany klimat i doskonałe warunki do wypoczynku. Bazę noclegową stanowią przytulne pokoje o zróżnicowanym standardzie. Do dyspozycji gości jest 40 miejsc noclegowych w 2, 3, 4, 6, 8 i wieloosobowych pokojach. Pokoje 2 i 3 osobowe mają oddzielne łazienki. Po wyczerpaniu miejsc można spać „na glebie”. Schronisko jest w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Zgłodniałych turystów ugości bufet, w którym można kupić napoje, słodycze, mapy, pamiątki oraz ciepłe posiłki. W ofercie spory wybór dań barowych i obiadowych. Warto spróbować żurku lub kwaśnicy z żeberkiem, a na deser fenomenalnej szarlotki. Do dyspozycji gości jest kuchnia turystyczna, a w niej wrzątek udzielany nieodpłatnie całą dobę, kuchenka mikrofalowa oraz miejsce do przygotowania własnego posiłku.

Dla bardziej muzykalnych piechurów do wypożyczenia dostępna jest również gitara, która idealnie wypełni wieczór muzyką i śpiewem przy ognisku lub w murach schroniska. Dla tych, którzy chcieliby pochwalić się swoimi zdjęciami ze szlaku, bądź oglądnąć ciekawy film jest możliwość skorzystania z rzutnika i sprzętu multimedialnego (głośniki, laptop). Dla młodszych turystów, ale i nie tylko, schronisko oferuje różne gry planszowe, karty i puzzle. Każdy znajdzie coś dla siebie również na półce z czasopismami na każdy temat.

W schronisku można zamówić usługi przewodnickie bądź szkolenia dla grup na temat pierwszej pomocy w terenie górskim, z zakresu turystyki letniej i zimowej (posługiwanie się sprzętem, poruszanie się górach w określonych warunkach, ocena zagrożenia), ratownictwa górskiego (praca ratownika, obowiązki, sprzęt, najciekawsze akcje ratownicze). Dla zainteresowanych istnieje możliwość  uczestnictwa w warsztatach fotograficznych.

W okresie zimowym działa wypożyczalnia sprzętu zimowego, niezbędnego do przeprowadzenia bezpiecznej wyprawy w warunkach śniegowych. Chętni mogą skorzystać z rakiet śnieżnych, raków, kijków oraz lawinowego ABC (sonda lawinowa, łopatka lawinowa i detektor lawinowy). 

Do schroniska prowadzą liczne szlaki turystyczne. Najłatwiej dostać się do niego z miejscowości Zawoja. Prowadzą stamtąd dwa szlaki - żółty i zielony. Dobrym punktem orientacyjnym jest Dom Turysty PTTK Hanka. Zielonym szlakiem dotrzemy tam w półtorej godziny, przechodząc obok obszaru ochrony ścisłej na terenie Babigórskiego Parku Narodowego. Żółty szlak to trochę dłuższa trasa, prowadząca obok pomnika przyrody - Grubej Jodły - drzewa liczącego sobie ponad 600 lat. Można też dotrzeć niebieskim szlakiem z Przełęczy Lipnickiej w ciągu półtorej godziny. Na szczyt Babiej Góry biegnie szlak żółty lub czerwony, a wędrówka nim zajmuje około półtorej godziny.

Szlaki prowadzące do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny:

Schronisko na Markowych Szczawnikach z Babiej Góry Akademicką Percią (żółty szlak)
Babia Góra ze Schroniska na Markowych Szczawnikach Głównym Szlakiem Beskidzkim (czerwony szlak)

Szlaki prowadzące z Schroniska PTTK Markowe Szczawiny:

Babia Góra ze Schroniska na Markowych Szczawnikach Akademicką Percią (szlak żółty)
Babia Góra ze Schroniska na Markowych Szczawinach Głównym Szlakiem Beskidzkim (szlak czerwony)

Wykaz wszystkich szlaków bezpośrednich:

1. Babia Góra (1725 m n.p.m.) – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) szlak żółty
2. Hala Czarnego (1115 m n.p.m.) - Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) szlak czerwony
3. Markowa (718 m n.p.m.) - Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) szlak czarny
4. Przełęcz Brona (1408 m n.p.m.) - Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) szlak czerwony
5. Sulowa Cyrhla (880 m n.p.m.) - Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) szlak czarny
6. Szkolnikowe Rozstaje (1089 m n.p.m.) - Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) szlak niebieski
7. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.)  - Babia Góra (1725 m n.p.m.) szlak żółty
8. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) - Hala Czarnego (1115 m n.p.m.) szlak czerwony
9. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) - Markowa (718 m n.p.m.) szlak czarny
10. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) - Przełęcz Brona (1408 m n.p.m.) szlak czerwony
11. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) - Sulowa Cyrhla (880 m n.p.m.) szlak czarny
12. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) - Szkolnikowe Rozstaje (1089 m n.p.m.) szlak niebieski
 

Babia Góra znana jest z częstych zmian pogody. Warto przed wyruszeniem w góry zapoznać się z przewidywaną pogodą. Najświeższe informacje można znaleźć:
 
GOPR Beskidy - warunki na szlakach
Babiogórski Park Narodowy - pogoda na dziś
Numeryczna prognoza pogody - sprawdź pogodę
 


Obiekty na trasie