Back

Schroniska górskie

Schroniska górskie

Turysta wpatrzony w tatrzański krajobraz.
Pierwsze pisemne wzmianki o zdobywaniu tatrzańskich szczytów datuje się na wiek XVII, ale zapewne wierzchołki bardziej dostępne już wcześniej były odwiedzane przez pasterzy, kłusowników, górników czy poszukiwaczy skarbów. Wraz z rosnącą ilością turystów i chęcią odbywania dłuższych górskich wycieczek zaczęto dostrzegać potrzebę budowy schronisk. Pierwsze stanęło nad Morskim Okiem w 1827 roku.

W XIX w. w wyniku działalności Towarzystwa Tatrzańskiego zaczęły w Tatrach powstawać nie tylko szlaki turystyczne, ale również schroniska. Turystyka w tym czasie skupiała się głównie na odwiedzaniu malowniczych dolin (np. Dolina Kościeliska, Chochołowska) i Morskiego Oka. Pierwszymi budowlami dającymi schronienie w górach były szałasy pasterskie. Rozwijająca się turystyka spowodowała, iż niektóre z tych obiektów przebudowano tak by dawały bardziej komfortowe warunki. Zaczęły też powstawać przeznaczone dla turystów altany i schroniska. Wiele z nich nie przetrwało próby czasu, ale można je odnaleźć na starych zdjęciach oraz w publikacjach, np.: schronisko nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, schronisko na Hali Pisanej, schronisko w Dolinie Waksmundziej, schronisko w Dolinie Pyszniańskiej czy schron na Równi nad Krzyżnem.

Ideą jaka przyświecała budowie schronisk górskich było zapewnienie turystom miejsca gdzie można się posilić i wypocząć po trudach wędrówki, jak również schronić w razie załamania pogody. Obecnie, z uwagi na dużą popularność turystyki górskiej noclegi w schroniskach należy rezerwować z wyprzedzeniem.
Aktualnie schroniska ze względu na rozwój technologiczny mogą być stawiane wyżej, w miejscach mniej dostępnych, jednocześnie gwarantując wysoki komfort. Przykładami mogą tu być schroniska  alpejskie. Najwyżej położonym schroniskiem w Europie jest Capanna Margherita, znajdujące się na szczycie Signalkuppe w Alpach Pennińskich na wysokości 4554 m n.p.m. Natomiast schroniskiem położonym najwyżej na świecie jest schronisko Whymper, leżące u podnóża szczytu Chimborazo w Ameryce Południowej na wysokości 5000 m n.p.m.

Niezwykle ciekawą ideą jest budowa coraz nowocześniejszych i lepiej przystosowanych do otaczającego krajobrazu bezobsługowych schronów wysokogórskich, gdzie można się schronić w razie potrzeby. Takie schrony odnaleźć można chociażby w Słowenii, w Alpach Julijskich czy też Kamnickich. Do najciekawszych należą schrony (tak zwane Bivaki): Bivak Pod Skuto (2045 m n.p.m.), Bivak Pavla Kemplera (2104 m n.p.m.).

Będąc w górach możemy cieszyć się przepięknymi widokami i obserwować potęgę oraz piękno natury. Obecnie jesteśmy w stanie to robić również pozostając w domach, korzystając z internentu, np. zajrzeć w okolice Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

 

Multimedia