Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Lubomir Beskid Makowski

Lubomir Beskid Makowski

obserwatorium astronomiczne na szczycie Lubomir z lotu ptaka. Wokół lasy

32-412 Węglówka Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

Lubomir to najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego, wznosi się na wysokość 904 metry nad poziomem morza. Dawniej nosił nazwę Łysina, jednak po tym, jak książę Kazimierz Lubomirski przekazał ten teren pod budowę stacji obserwacyjnej, na jego cześć nazwę szczytu zmieniono (1932 rok), a dotychczasową przejął jeden z niższych wierzchołów. Wyglądem przypomina zielony kopiec z niewielką łysiną blisko szczytu – polaną z Obserwatorium Astronomicznym imienia Tadeusza Banachiewicza. To kraina łagodności – łagodne wzniesienia, łagodne podejścia, łagodne krajobrazy, raj weekendowych wycieczek.

Lubomir jest najwyższym szczytem Pasma Lubomira i Łysiny i znajduje się na jego wschodnim końcu; jego południowo – wschodnie stoki opadają do Przełęczy Jaworzyce. Wierzchołek Lubomira jest całkowicie zalesiony, więc pozbawiony jest widoków. W 1922 roku na szczycie Lubomira (wówczas Łysiny) wybudowano, z inicjatywy wybitnego astronoma profesora Tadeusza Banachiewicza, niewielkie obserwatorium astronomiczne. To tutaj Lucjan Orkisz odkrył pierwszą w Polsce kometę (1925 rok). Podczas wojny Pasmo Lubomira i Łysiny było miejscem stacjonowania oddziałów partyzanckich. W ramach represji obserwatorium (z biblioteką i dokumentami) wraz ze znajdującym się obok budynkiem mieszkalnym zostało przez Niemców spalone we wrześniu 1944 roku. W 2007 roku obserwatorium odbudowano, nadając mu imię profesora Tadeusza Banachiewicza.

Na Lubomir można wyjść czerwonym szlakiem ze schroniska PTTK na Kudłaczach; w 1 godzinę i 15 minut dotrzemy na sam szczyt. Od schroniska wychodzi też szlak czarny, który łączy się z czerwonym przy rozwidleniu Pod Łysiną. Alternatywą jest najkrótszy ze szlaków na Lubomir – czerwony szlak wiodący z Przełęczy Jaworzyce, który liczy sobie niespełna 3 kilometry i jest częścią Małego Szlaku Beskidzkiego.

Warto na koniec wspomnieć, że co jakiś czas wracają dyskusje o położeniu Lubomira na terenie Beskidu Wyspowego bądź też Makowskiego.


Powiązane treści