Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Schronisko PTTK Kudłacze

Schronisko PTTK Kudłacze

Drewniany budynek Schroniska PTTK na Kudłaczach widziany z zewnątrz. Obok budynku znajduje się mały plac zabaw z mniejszym drewnianym domkiem, a wokół zabudowań rośnie las. Po prawej stronie znajduje się rower oparty o drewniane ogrodzenie.

Pcim Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 122748995
tel. +48 604876110
Schronisko PTTK na Kudłaczach położone jest na wysokości 730 m n.p.m., na polanie Nad Nowinami w Pasmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego (Myślenickiego), około 8 km (w linii prostej) na południowy wschód od Myślenic. Dla turystów było dostępne od sierpnia 1991 roku, a jego uroczyste otwarcie i poświęcenie odbyło się 10 września 1994 roku.

Otoczone pięknym krajobrazem przyrody, stanowi atrakcję zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców, stanowiąc bazę wypadową w masyw Lubomira i Łysiny. Do dyspozycji gości jest 37 miejsc noclegowych w pokojach dwu-, kilku- oraz wieloosobowych. Przy schronisku jest też pole namiotowe, dwie zadaszone wiaty (w tym jedna na ognisko), plac zabaw. W zimie, nawet w przypadku ewentualnej niedrożności wszystkich szlaków turystycznych, schronisko jest stale dostępne od strony przysiółka Pcim Sucha Działy – Kudłacze.

Na Kudłacze można dojść z Myślenic (szlakiem czerwonym lub zielonym, od węzła czerwonym), Pcimia (szlakiem czarnym lub żółtym, od węzła czerwonym), Lubnia (szlakiem żółtym, od węzła czerwonym), Kasiny Wielkiej (szlakiem czerwonym), Wiśniowej (szlakiem zielonym, od węzła czerwonym), Poręby (szlakiem zielonym) i Dobczyc (szlakiem żółtym, od węzła czerwonym). Kudłacze to jedyne schronisko górskie, do którego można w jeden dzień dojść z Krakowa (niebieskim szlakiem do Myślenic, a stamtąd czerwonym lub zielonym, w sumie około 9 godzin marszu). W pobliże schroniska można też dojechać samochodem (od strony Pcimia).

Tradycją Schroniska stało się już bezpłatne ognisko i poczęstunek dla osób niepełnosprawnych w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca (do października włącznie; udział należy zgłosić telefoniczne z kilkudniowym wyprzedzenie; maksymalna liczba uczestników to 40 osób; do samego obiektu uczestnicy mogą zostać dowiezieni samochodem).

Schronisko PTTK Kudłacze zostało wyróżnione w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2023 roku w kategorii: „Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi".

Schronisko PTTK Kudłacze zostało wyróżnione w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2023 roku w kategorii: "Sielskie klimaty - wypoczynek na wsi".


Powiązane treści