Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Schronisko Górskie PTTK Hala Kondratowa

Schronisko Górskie PTTK Hala Kondratowa

Widok na fasadę drewnianego budynku Schroniska PTTK na Hali Kondratowej, ze stromym dachem pokrytym dachówką. Na tarasie obudowanym drewnianą balustradą i schodach wielu turystów. W tle wzgórze z lasem iglastym regla górnego i wystające ponad nim szczyty pod zachmurzonym niebem.

34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182019114
Z powodu prac remontowych i rozbudowy zaplecza gospodarczo-administracyjnego Schronisko Górskie PTTK na Hali Kondratowej będzie zamknięte do II połowy 2025 roku.
Najmniejsze schronisko polskich Tatr (600 m³) znajduje się na wysokości 1333 m. n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej, na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu. Dysponuje 20 miejscami w pokojach 6 i 8 – osobowych (schronisko nie sprzedaje miejsc na podłodze). Obsługa stara się, aby turyści czuli się tutaj jak najlepiej. Jest przytulna jadalnia i kameralne pokoje, weranda i widoki, a na deser pyszny piernik z czekoladą :-) Ponadto suszarnia elektryczna i bębnowa, zimą suszarki do butów, bezpłatny wrzątek, Wi-Fi, książki i gry planszowe, ekran do rzutnika.

Do schroniska dojść można pieszo:

  • z Kuźnic szlakiem niebieskim (1h),
  • przez Dolinę Małej Łąki na Przełęcz Kondracką szlakiem żółtym, a następnie zejście do schroniska szlakiem niebieskim (4h).

Pierwszy budynek powstał tutaj prawdopodobnie jeszcze przed rokiem 1910 – schron narciarski Jerzego Uznańskiego w 1913 roku zniszczony przez lawinę. W roku 1933 postawiono tu bacówkę. Obecny budynek – uszkodzony przez kamienną lawinę w 1953 roku – został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947 – 1948, w 1950 roku powiększony o dodatkowe skrzydło (do dzisiaj można oglądać ogromny 30 – tonowy kamień, który wbił się w narożnik jadalni podczas lawiny 1953 roku). Od 1994 roku schronisko posiada biologiczną oczyszczalnię ścieków. W 2009 odbyła się uroczystość nadania schronisku imienia Władysława Krygowskiego, znawcy polskich Karpat.

Schronisko znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwsze wzmianki o Hali Kondratowej pochodzą z 1636 roku. Ten maleńki kawałek Tatr Zachodnich obfituje w wydarzenia, które na zawsze wpisały się w historię Tatr. To tędy w 1901 r. górale wraz z księdzem Kaszelewskim wnosili krzyż na szczyt Giewontu. Przez Kondratową prowadziły także pierwsze szlaki pionierów tatrzańskiego narciarstwa – Stanisława Barabasza i Mariusza Zaruskiego. W 1936 roku z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi odbyły się tu Mistrzostwa Polski, na wybudowanej skoczni narciarskiej. Od roku 1946 w szałasie gazdowała tutaj z inicjatywy PTTK znana góralska rodzina Skupniów. Odbywały się tutaj zgrupowania skoczków i biegaczy, a przez schronisko przewinęła się elita polskiego sportu.

W pobliżu schroniska biegną szlaki:

  • niebieski: Polana Kalatówki (40’), Kondracka Przełęcz (1h),
  • zielony: Przełęcz pod Kondracką Kopą (1h10’).

 

 

 


Powiązane treści