Turbacz Gorce
„Naprzeciw Tatr, między doliną nowotarską, a wężowatą kotliną Raby, wspięło się gniazdo dzikich Gorców. Od romantycznych Pienin rozdzielał je wartki kamienicki potok, a od spiskiej krainy odgraniczył je bystry Dunajec. Samotnie stoją nad wzgórzami. A wyżej jeszcze nosi głowę ojciec ich rodu, zasępiony Turbacz. Nie wiadomo kto go chrzcił i skąd mu to miano. Może stąd, że turbanem mgły przed deszczem owija łysą głowę, albo raczej, że widywano go zawsze w turbacji wiecznej.”- tak pisał o Gorcach i Turbaczu Władysław Orkan.
Turbacz jest idealnym szczytem dla miłośników górskich wędrówek i fajną propozycją na weekendowy wypad w góry, praktycznie dla każdego. Wybierając się na Turbacz mamy spore pole do popisu. Szlaków turystycznych oraz przeróżnych wariantów wejścia jest bez liku.
Poniżej kilka propozycji: zielony szlak z Kowańca przez Długą Polanę i Polanę Sralówkę (najkrótsza trasa z Nowego Targu), żółty szlak z Kowańca przez Polanę Wisielakówkę (najłatwiejsza droga na Turbacz), niebieski szlak z Łopusznej przez Zarębek Wyżni i Bukowinę Waksmundzką, czerwony szlak z Rabki-Zdrój przez Bacówkę na Maciejowej, schronisko PTTK Stare Wierchy i Polanę Rozdziele (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego), szlak z Obidowej przez Lepietnicę i Polanę Spalone, niebieski szlak z Koninek przez Polanę Szałasiska i Polanę Średnie, zielony szlak z Niedźwiedzia przez Turbaczyk i Kopieniec (długa trasa na Turbacz). Pod Turbaczem znajduje się Schronisko PTTK. Z niego dzieli tylko kilka minut drogi na sam szczyt góry.