Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wapienne

Wapienne

Okrągła, nieduża fontanna z rzeźbą w środku. Na około obita deseczkami, które służą za siedzisko. Po prawej schodki i murek z kamienia. Na wprost alejka do fontanny a za nią las w jesiennych barwach i pogodne niebo.

Wapienne Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Wapienne jest jednym z najmniejszych polskich uzdrowisk, jednak jednym z nielicznych spełniających wysokie normy czystości wód i powietrza.

Maleńka łemkowska wioska na skraju Magurskiego Parku Narodowego w Beskidzie Niskim jest jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Wody mineralne: „Kamil”, „Marta”, „Zuzanna” dobroczynnie wpływają na dolegliwości reumatologiczne, choroby skóry i układu oddechowego, układu trawiennego i choroby kobiece.
Już w XVII wieku znano i korzystano z miejscowych wód siarczkowych, a w początkach XVIII wieku powstał tu pierwszy zakład zdrojowy. Podobno leczyli się tu powracający po klęsce pod Moskwą w 1812 roku żołnierze Wielkiej Armii cesarza Napoleona. Miniaturowe uzdrowisko z odkrytymi basenami kąpielowymi leży w kotlinie u stóp zachodniego krańca Magury Wątkowskiej. To zalesione pasmo górskie objęte jest ochroną w Magurskim Parku Narodowym. Długa wycieczka z Wapiennego ku najwyższym szczytom pasma prowadzi obok rezerwatu Kornuty. Są tam ciekawe ostańce skalne, głazy i rzadkie w Beskidach jaskinie. W odległości 8 kilometrów od Wapiennego znajduje się wieś Sękowa, która słynie z drewnianego kościoła świętych Filipa i Jakuba z 1520 roku, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W innych, pobliskich wsiach pośród łagodnych krajobrazów Beskidu Niskiego skryły się inne ciekawe obiekty budownictwa drewnianego. W samym Wapiennym stoi cerkiew przeniesiona z innej miejscowości, pochodząca z 1785 roku. Kolejne znajdziemy w Męcinie Wielkiej (1807 rok) i Ropicy Górnej koło Sękowej (początek XIX wieku), a dwie cerkwie (greckokatolicka i prawosławna) zachowały się w Bodakach. U stóp Magury Wątkowskiej leży też Bartne (18 kilometrów od Wapiennego), zamieszkane głównie przez Łemków. Są tu liczne stare zagrody, przydrożne krzyże i kapliczki, a także cerkiew z 1842 roku mieszcząca Muzeum Sztuki Cerkiewnej.

W ostatnim czasie Wapienne doczekało się wielu nowych atrakcji. Powstał tutaj deptak, który ciągnie się przez całą wioskę, są klimatyczne ogrody, fontanny czy Dom Zdrojowy. Jest tu również mała tężnia i ciekawy plac zabaw dla dzieci. Warto zobaczyć panoramę Beskidu Niskiego i Magurskiego Parku Narodowego z wieży widokowej wybudowanej na szczycie wzgórza Ferdel. Warto również zajrzeć do Folusza, gdzie znajdziecie  tajemniczy Diabli Kamień i romantyczny Magurski Wodospad.


Powiązane treści