Facebook link

Willa „Romanówka” Krynica-Zdrój - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Willa „Romanówka” Krynica-Zdrój

Willa „Romanówka” Krynica-Zdrój

Willa „Romanówka” Krynica-Zdrój
Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184715303
Willa "Romanówka" w Krynicy wzniesiona ok. połowy XIX w. z przeznaczeniem na pensjonat wypoczynkowy. Budynek drewniany, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, oszalowany, kryty blachą. Należy do tzw. willi zbudowanych w stylu "szwajcarskim" charakterystycznych dla XIX-wiecznej zabudowy uzdrowiskowej Krynicy.

Budynek szerokofrontowy, symetryczny, parterowy z półpiętrem. Pośrodku elewacji frontowej głęboki podcień wsparty na profilowanych słupach. Nad nim szeroka facjata z balkonem o ażurowanej balustradzie, zakończona szczytem ze sterczyną. Pod okapem dachu ozdobnie wycinana deska. Szalunek desek w elewacji frontowej imituje boniowanie muru. Nad oknami i drzwiami tej elewacji trójkątne naczółki, a pod oknami płyciny. Od 1994 r. Muzeum Nikifora, Galeria Sztuki "Romanówka", Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Eksponowane obrazy Epifaniusza Drowniaka (1895-1968) - Nikifora, malarza prymitywisty samouka z Krynicy.

Kiedyś pensjonat, dziś malownicza willa "Romanówka" kojarzona jest głównie z Muzeum Nikifora,słynnym artystą prymitywistą. Na wystawie można zobaczyć pamiątki i jego prace z różnych okresów twórczości i różnej tematyce, a na froncie budynku tablicę pamiątkową z płaskorzeźbą przedstawiającą artystę. Willa "Romanówka" powstała w połowie XIX w. jako pensjonat wypoczynkowy w słynnym wówczas tak zwanym "szwajcarskim stylu". Posiada konstrukcję zrębową, jest oszalowany malowanymi deskami i kryty blachą. Funkcję tę pełniła do lat siedemdziesiątych XX wieku, a w 1994 roku otwarto w niej Muzeum Nikifora, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Można w nim podziwiać kilkadziesiąt najlepszych obrazów Epifana Drowniaka - malarza prymitywisty, znanego jako Nikifor Krynicki i są to prace pokazujące różnorodność technik plastycznych, które stosował, a także główne tematy jego zainteresowań. Willa jest budynkiem eklektycznym. Na środku elewacji frontowej znajduje się szeroki podcień oparty na rzeźbionych słupach, nad którym widzimy okazałą facjatę z balkonem o ażurowanej balustradzie, zwieńczoną trójkątnym szczytem.


Brak obiektów w wybranej kategorii.