Facebook link

Zamek Żupny Wieliczka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zamek Żupny Wieliczka

Zamek Żupny Wieliczka

Duży, murowany budynek z czerwonym dachem. Z tyłu widoczna jest wieża kościoła.
Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Pogórza
tel. +28 122785849
Zamek został wybudowany w XIII wieku w północno-zachodniej części miasta lokacyjnego i od tego czasu, aż do 1945 roku. znajdowała się w nim siedziba władz zarządzających kopalnią soli w Wieliczce i Bochni oraz magazynem soli.

Zespół zamkowy jest znakomitym przykładem architektury średniowiecznej z czasów nowożytnych, związanej z rozwojem górnictwa solnego w Europie. W latach 1976–1996 zamek odrestaurowano na potrzeby muzeum. Godną uwagi jest sala reprezentacyjna, zwana „Izbą Grodzką”, zachowana całkowicie w stylu gotyckim, o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze, z kolekcją obrazów podarowaną przez doktora Stanisława Sęka. Warto zobaczyć także ekspozycję archeologiczną, wystawę o historii miasta z ciekawą makietą oraz bogatą kolekcję solniczek.
Na dziedzińcu znajduje się najstarszy szyb z XIII wieku oraz baszta i mury obronne z XIV wieku – jedyne fragmenty zachowane ze średniowiecznych fortyfikacji miasta. Zrekonstruowane zostały mury pierwszego „zakładu zbiorowego żywienia” w Polsce, w którym administracja żupna, górnicy oraz przyjeżdżający po sól kupcy otrzymywali bezpłatnie posiłki. Na dziedzińcu bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia artystyczne.
W czerwcu 2013 roku Zamek Żupny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako rozszerzenie wpisu dotyczącego Kopalni Soli "Wieliczka".